Rok 2024 dává vyšší šanci na pořízení vlastního bydlení. Důvodem je prognóza ohledně výše úrokových sazeb

Fotografie: Depositphotos

Oživení trhu s byty by se mělo v letošním roce projevit ve větší míře. Developeři očekávají návrat klientů s hypotékami.

Na ochlazení trhu s nemovitostmi v roce 2022 a 2023 měl velký vliv prudký vzestup inflace. Při vysoké procentuální změně úrovně cenové hladiny dochází k oslabení reálné hodnoty měny. A tak v důsledku narůstající inflace přistoupila ČNB ke zvýšení úrokových sazeb, které se průběžně přehouply až přes 6 procent. A s tím samozřejmě souvisela mnohem horší dostupnost hypotečních úvěrů.

Realitní trh téměř zamrzl. I když na podzim 2023 průměrná sazba hypotečních úroků začala nepatrně klesat, jak uvádí iRozhlas, ve srovnání s předchozími lety zůstávaly úroky nadále velmi vysoké. Na konci roku 2023 se však začala inflace snižovat, a to by mohlo vést k oživení trhu s nemovitostmi v letošním roce i k jeho následné stabilizaci.

Snížení DPH na novostavby

Velice dobrou zprávou pro bytový trh je snížení DPH od roku 2024, jak uvádí web CentralGroup. U nových bytů s výměrou do 120 m2 se jedná o snížení o tři procentní body, tj. z 15 % na 12 %. Toto zlevnění se u nových pražských bytů projeví průměrnou částkou 250 tisíc korun u jedné nemovitosti. To je jedna z věcí, která by mohla vést k vyššímu zájmu o nákup nových bytů, a tudíž k výraznému oživení trhu s byty.

ČNB a oživení trhu s nemovitostmi

A hned další potěšující zpráva pro zájemce o nemovitosti: Česká národní banka již koncem roku 2023 zareagovala na klesající inflaci snížením své klíčové sazby a podle předpokladů renomovaných ekonomů v tom bude letos ještě pokračovat. Tím pádem by měly začít zlevňovat hypotéky. Některé menší banky již začaly snižovat hypoteční úroky. Prognóza zní, že by se úroky mohly dostat do rozmezí 4 až 4,5 % ročně.

Budova ČNB v Praze
Fotografie: VitVit / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

A tak by mohli na hypotéku dosáhnout i ti, jimž se to v předcházejících letech nepovedlo. ČNB totiž také zmírnila podmínky pro získání hypotečního úvěru, jak sděluje web iDnes. Zrušila limity DTI (celkový dluh žadatele vyjádřený v násobcích jeho čistého ročního příjmu) a DSTI (poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek dluhu žadatele o úvěr a jeho čistým měsíčním příjmem). V současnosti zůstává pouze omezení LTV, což je nutnost mít pro čerpání hypotéky 10 až 20 % vlastních zdrojů. A to k oživení trhu s byty přispěje.

Pokuta za vyhazování odpadků až 50 000 Kč. Zákon chyby neodpouští

ČNB v aktuální Zprávě o finanční stabilitě však zároveň predikuje, že ceny bytů by mohly letos již v prvním pololetí začít růst. A to okolo 5 % ročně. Ceny nemovitostí totiž v důsledku krátkého období stagnace, zlevňování a slevových akcí už narazily na své dno a začínají pomalu stoupat. Zvyšující se poptávka totiž převýší nedostatečnou úroveň nabídky. Rychlejší výstavbu však ještě stále brzdí složité povolovací procesy. A stejně tak příliš vysoké ceny stavebních dodávek.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]