Únor je optimální čas na předpěstování sazenic. Poslouží i lehká zemina bohatá na humus

Fotografie: Freepik

Únor je pro zahrádkáře dost zásadní období. Ať už je možné na zahrádce pracovat, či nikoli, v bytě se toho odehrává teď mnohem více.

S únorem přichází čas začít předpěstovávat sazenice teplomilných (celer, okurky, cukety, dýně, lilek, papriky, rajčata), ale i jiných rostlin (některé letničky), které bude zapotřebí vysázet na jaře do záhonků. Pro výsev je nutné zvolit správnou půdu, aby se semínka dobře ujala a vzešly kvalitní sazenice s bohatým kořenovým systémem. Nevhodná půda může způsobit jejich špatný vývoj, nebo dokonce zánik. Zkrátka – jaký druh zeminy zvolíte, takové sazenice budete mít.

Vlastní půdní směs

Ani kupovaná zemina není vždy nejvhodnější volbou. Existuje řada výrobců, kteří pod názvem různých směsí zeminy prodávají rašelinu. Jiná půda v pytlích je plesnivá, další plná mušek, kterých se nezbavíte po celou sezonu. Když natrefíte na kvalitní substrát, jde mnohdy spíš o štěstí než o pravidlo. Požadavky na zeminu, do níž míníte vkládat semínka a vypěstovat silné a zdravé sazenice:

  • zemina má být lehká a porézní, aby byl zajištěn přístup vzduchu ke kořínkům, radí web IReceptář,
  • musí rovněž dobře absorbovat a zadržovat vlhkost (na půdu s příměsí jílu zapomeňte),
  • má být bohatá na humus,
  • nejlépe sterilní, tedy bez škůdců, plísní a dalších choroboplodných zárodků, zdůrazňuje TheSpruce,
  • měla by mít neutrální pH, tedy kolem 7 (v záhonu pak připravte zeminu s takovým pH, jaké konkrétní rostlina ke svému vývoji potřebuje),
  • nesmí obsahovat semena plevelů, spory hub, vajíčka a larvy hmyzu a toxické látky (půdu pro předpěstování sazenic neberte v blízkosti silnic).

Domácí test klíčivosti posoudí, v jaké kondici jsou semínka z loňského roku

Pro výsev si připravte hodnotný substrát
Fotografie: Pixabay

Smíchejte zeminu ze záhonu, perlit nebo keramzit (popřípadě vermikulit), trochu vypraného říčního písku, nepatrné množství rašeliny, a pokud jste si na podzim připravili drnovku, tak ji také přimíchejte. Nebo trochu hrabanky a hrst vyzrálého kompostu, doporučují na webu Deccoria. Nemáte-li, můžete přisypat menší dávku kupovaného substrátu pro výsev. Na každé tři hrsti kvalitní záhonové zeminy přidejte po hrsti z ostatních komponentů. Přisypat můžete i vysušené a jemně rozdrcené vaječné skořápky.

Dobrý tip na přípravu výsevního substrátu

Řádí vám na zahradě krtek a v letošní teplé zimě máte v trávníku jeden kopeček vedle druhého? Vezměte to z té lepší stránky a poděkujte mu, že udělal práci za vás. A vyhrabanou zeminu použijte právě jako základ do substrátu pro výsev. Do díry v trávníku pak nasypte písek a na něj posaďte travní drn.

Jestliže jste si půdu pro výsev připravili už na podzim, nechte ji přes zimu venku pěkně promrznout a nebudete ji muset propařovat (někdo ji peče krátce v mikrovlnce nebo v klasické troubě). Jsou však i odpůrci tohoto postupu s tím, že zemina musí být „živá“ s potřebnými mikroorganismy. Rostliny, které vyrůstají ve sterilním prostředí, nejsou potom venku vůbec odolné. A tak se rozhodněte sami, jaký postup zvolíte. Na BydlímeÚtulně jsme rovněž napsali, čím je dobré předpěstované sazenice po výsadbě na záhon přihnojit.

Zdroje: Deccoria, IReceptář, TheSpruce

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*