V odumírající orchidej není třeba ztrácet naději. Spolehlivě ji zachrání česnekový nálev

Fotografie: Depositphotos

Zachránit orchideje je možné, i když zbývá už jen jeden zdravý list. Zdánlivě beznadějná situace se může obrátit pomocí česneku.

Orchideje jsou známé nejen svou krásou, ale také náročností na péči. Nedostane-li se jim optimálních podmínek, může to vést až k situaci, kdy budou potřebovat záchranu. Orchidejím mohou začít zahnívat kořeny, žloutnout a hnít listy. A začínající pěstitel si nebude vědět rady. Zachránit orchideje lze pomocí přírodních produktů, a to i tehdy, zbyl-li pouze jeden jediný zdravý list, uvádí web CPykami.

K záchraně pomůže česnek

Zachránit tuto krásnou květinu můžete i tehdy, když už téměř postrádá kořeny. Na obnovu musíte rostlinu pečlivě připravit: odstraňte nejprve všechny nahnilé nebo poškozené části rostliny, nemocné listy, uschlé stonky. Jestliže zbyl opravdu jen ten poslední list, opláchněte ho pod tekoucí vodou a jemně ho osušte měkkým hadříkem. Poté byste měli použít dezinfekční prostředek; může to být třeba popel z dřevěného uhlí. Ten dokáže zabránit dalšímu šíření hniloby. Pak list umístěte na jeden den na chladné a suché místo.

Zachránit orchideje lze pomocí česneku
Fotografie: Pixabay

Dalším krokem je podpoření tvorby nových kořenů. Připravte si hlubší skleněnou nádobu, do níž bude list umístěn. Tam bude mít rostlina či poslední zachráněný list dostatek světla i tepla. A pak zajistíte závlahu. Nebudete potřebovat žádná drahá hnojiva z obchodu. Připravte si pouze česnek. Ten je zaprvé přírodním antibakteriálním prostředkem a za druhé obsahuje velké množství živin, které pomohou rostlině stimulovat regenerační procesy. Tím se zahájí aktivní růst kořenového systému.

Příprava a použití česnekového nálevu

Rozmělněte nebo nakrájejte čtyři stroužky česneku, zalijte jedním litrem vody a nechte vylouhovat 24 hodin; tak se všechny živné látky z česneku dostanou do výluhu. Nejprve list česnekovým nálevem celý potřete. Pak ho vložte kořenovou částí do nálevu asi na 20 minut. A nakonec nechte list v česnekové vodě ponořený celý den. Tento postup volíte proto, aby si list postupně na česnekový nálev zvykal. Pokud byste ho namočili rovnou na celých 24 hodin, možná by si se sílou nálevu neporadil.

Zbývající nálev můžete ještě trochu zředit vodou a využít k zalití ostatních zdravých orchidejí. Podpoříte jejich růst a posílíte jim imunitu. Česnekovou vodou můžete orchideje zalít několikrát ročně. Uvidíte, jak vám krásně a dlouho pokvetou. Ne, že by česnek přímo podporoval kvetení. Dodává však přírodní živiny, působí preventivně proti plísňovým a bakteriálním chorobám a odpuzuje škůdce, uvádí web FlowerPursuits. A tak budou vaše orchideje ve skvělé kondici, a to se na květenství projeví.

Domácí pařeniště je klíčem k předpěstování sazenic. Lze ho snadno vyrobit z bedýnek

Proces obnovy rostliny

Skleněnou nádobu máte připravenou, tak ještě podle návodu na videu připravte zavlažovací systém, při němž se využije vzlínání tekutiny. Budete potřebovat horní část plastové lahve s hrdlem. Tu několika řezy přizpůsobíte tak, aby se v ní udržel například tampon na čištění obličeje, tenký proužek molitanu či jiný savý materiál. Podle video návodu ho instalujte a do nádoby dolijte potřebné množství vody. Tu doplňujte podle potřeby a list obden zavlažujte pomocí rozprašovače. Kořeny se objeví poměrně brzy a do dvou měsíců bude nová rostlina připravena k přesazení.

O tom, jaké chyby dělají pěstitelé orchidejí během zimy, jsme pro vás na webu BydlímeÚtulně napsali už dříve.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*