Vánoční kaktus pokvete i na jaře díky vhodné péči. Prospěje mu chlad i méně světla

Fotografie: Empereur Day / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Vánoční kaktus vám může dělat radost i během roku. Dopřejte mu potřebný odpočinek a vhodnou péči a odmění se vám květy i na jaře.

K Vánocům kromě stromečku neodmyslitelně patří i jiné rostliny, například vánoční kaktus. Spousta lidí si však jeho květy užívá jen v tento magický zimní čas, aniž by věděla, že může kvést i na jaře. Pokud patříte mezi obdivovatele této květiny a rádi byste si její květy užívali i v jiná roční období, dopřejte jí potřebný odpočinek.

Dopřejte vánočnímu kaktusu klid

Byla by obrovská škoda po pár týdnech vánoční kaktus vyhodit jen proto, že se domníváte, že kvete pouze v zimě, i když tomu jeho název napovídá. Není tomu tak. Vánoční kaktus vás může těšit svými krásnými poupaty od bílých až po pastelově růžové a odstíny fialové či sytě červené i na jaře, jak uvádí Deccoria.

Je to jednoduché, podmínkou úspěšného kvetení je dopřát květině potřebný odpočinek. Pamatujte, že vánoční kaktus spí 2x do roka, a to vždy v období po ukončení květu, tedy v zimě v únoru nebo březnu a pak od srpna do října. Nebuďte smutní, když v této době neuvidíte na rostlině ani kvítek. Květina nabírá sílu na svůj další rozpuk. I péči byste měli omezit na minimum.

Orchideje pokvetou jako divé díky hnojivu z kuchyně. Potřebné živiny dodá rýžová voda

Jak pečovat o vánoční kaktus během spánku

Během období spánku je důležité rostlině poskytnout vhodné podmínky pro její odpočinek. V takovém případě je potřeba ji přesunout do chladnější místnosti, někam, kde teplota dosahuje zhruba 15 stupňů. Také je dobré nevystavovat ji na přímé světlo, spíše naopak. Stejně jako člověk ke svému spánku potřebuje tmu, i rostlinu je potřeba uložit na tmavé místo, nejlépe ji zakryjte třeba krabicí, jak radí TheSpruce.

růžový kaktus
Fotografie: Flickr

Omezte také zalévání. Ten správný čas je až ve chvíli, kdy vrchní vrstva půdy vyschne do hloubky 3 cm. Takto byste měli vydržet alespoň 6 týdnů, poté by se rostlina měla začít pomalu probouzet. Jakmile se objeví první poupata, zvyšte frekvenci zalévání a také začněte s hnojením. Zkusit můžete domácí hnojiva, např. z droždí i banánových slupek, jak jsme již na BydlímeÚtulně psali.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*