Vánoční kaktus miluje hnojení ovocem. Dostatek vitamínů mu v zimě umožní nádherně vykvést

Fotografie: Empereur Day / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Vánoční kaktus je díky svým květům v zimě králem mezi pokojovkami. Aby bohatě kvetl, je důležité dodržet správnou techniku hnojení. V tom pomůže i ovoce.

Populární pokojovka našich babiček – vánoční kaktus – dokáže v zimních měsících rozzářit svými květy každou domácnost. Jeho údržba není nijak náročná, tato pokojovka je takřka nesmrtelná. Rozhodně však nepohrdne hnojivem domácí výroby, které ho ke kvetení popostrčí. Stačí mít po ruce trochu ovoce a s kaktusem se o něj podělit. Dopřejete-li mu vhodné podmínky a vitamíny a minerály z ovoce, můžete si být jistí, že vás pohled na různobarevné květy nemine.

Vánoční kaktus – nenáročný Brazilec

Vánoční kaktus pochází z brazilských deštných pralesů. Z toho je nezbytné vycházet při jeho pěstování. Stejně jako jiné tropické rostliny je citlivý na zimu. Nejvíce mu vyhovují teploty okolo 20 stupňů v letním období a ne nižší než 10 stupňů v zimě. Ačkoliv se jedná o kaktus, je náročný na vlhko. Rozhodně ho proto neumisťujte tam, kde je suchý vzduch, nebo do blízkosti topení. Prospějete mu pravidelným zvlhčováním vodou z rozprašovače, ale jen za předpokladu, že nebudete rosit květy.

Ovocné hnojivo ho nakopne

Ovoce plné vitamínů prospívá nejen lidskému organismu, ale i pokojovým rostlinám. Rozdělte se s nimi a vyrobte tekuté domácí hnojivo. Potřebovat budete jablko a dva litry vody. Vodu převařte a nechte vychladnout. Poté do ní přidejte na kousky nakrájené jablko a nechte dva dny louhovat. Vznikne tak roztok bohatý na železo, fosfor, draslík a další prospěšné látky, které kaktusu ulehčí jeho cestu za květem. Nechcete-li na hnojivo obětovat celé jablko, můžete ho nahradit dvěma banánovými slupkami.

Vánoční kaktus miluje popel

Pokud doma topíte dřevem, máte k dispozici další zdroj živin pro svůj kaktus. Dřevěný popel stimuluje růst rostlin a také je chrání před nejrůznějšími škůdci. Smíchejte dvě lžíce dřevěného popela s jedním litrem převařené vody. Nechte tři hodiny odležet a můžete zalévat. Lektvar z dřevěného popela obohatí půdu o draslík, hořčík, fosfor a další minerály, tedy vše, co vánoční kaktus k bujnému kvetení potřebuje.

růžový vánoční kaktus v květináči
Fotografie: Flickr

Správné hnojení je půl úspěchu

Vyrobená hnojiva ale zafungují jen v případě, že dodržíte správnou techniku hnojení. Pamatujte, že hnojit můžete vždy jen silnou, dobře zakořeněnou rostlinu. Nepřehánějte to ani s frekvencí hnojení. Bohatě stačí jednou za měsíc a jen v době vegetace, tedy zhruba od dubna do října. Před kvetením a po odkvětu potřebuje vánoční kaktus odpočívat, snižte tedy zálivku a s hnojením počkejte. Můžete si tak být jistí, že vás na Vánoce zase potěší květy.

Zdroj: EleganzaPlus

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]