Vlastnoručně vyrobený květináč okouzlí každou návštěvu a bez údržby vydrží dlouhé roky

Fotografie: Depositphotos

Hezká zahrada plná dekorací nemusí být drahá, pokud jste alespoň trochu zruční. Například plastové květináče lze vyměnit za betonové, jež si můžete sami vyrobit.

Hezkou zahradu s dekoracemi můžete mít i vy, pokud se naučíte, jak neutrácet za zbytečné kousky z obchodů, a raději si některé věci vyrobíte sami. Většina lidí si kupuje například květináče a truhlíky, které jsou obvykle z plastu. Ty keramické jsou totiž mnohem dražší, ale také déle vydrží. Plastové truhlíky po nějakém čase prasknou a musíte si koupit opět nové. Pokud si ale vyrobíte domácí truhlík z betonu, ušetříte hodně peněz i několik návštěv obchodu.

Dřevo nebo beton

Jakmile byste si chtěli vyrobit domácí květináče/truhlíky, můžete sáhnout po dřevu, ze kterého se dělají hezké kompostéry, truhlíky nebo vyvýšené záhony. Je ale potřeba počítat také s tím, že dřevo po čase navlhne a tím se sníží jeho životnost. Mnohem větší životnost má tedy beton, z něhož lze vyrobit s trochou zručnosti hezké truhlíky.

Výroba betonových truhlíků

Na zahradě vám dlouho vydrží truhlíky z betonu, které jsou velmi odolné. K výrobě budete potřebovat nejlépe velký maltovník nebo nádrž na malé jezírko / malý plastový bazén. To si otočte dnem nahoru a celé ho pokryjte fólií a zalepte izolepou, aby se beton nedostal pod fólii. Dále si vezměte pevné pletivo nebo jakoukoliv jinou pevnou svařovanou síť, kterou rozdělíte na 4 kousky a přiložíte ji k fólii.

Práce s betonem

Na výrobu je potřeba umíchat beton podle návodu, který naleznete na obalu. Velice důležitý je poměr přísad, který by měl být 1 díl cementu, 1 díl vody a 3 díly písku. Nezapomínejte na to, že beton stačí nanést pouze na spodní část nádoby, abyste vytvořili pruh kolem dokola. Jakmile budete na fólii nandávat beton, použijte také montážní pásku, kterou spojíte 4 díly sítě. Takto nechte nádobu s betonem 3 dny schnout.

Fotografie: Pixabay

Po 3 dnech navlhčete první vrstvu betonu vodou a následně naneste druhý díl betonu. Do druhé vrstvy můžete udělat ornamenty nebo například tvar cihel. Opět nechte 3 dny schnout a po uplynutí této doby opatrně sundejte beton, odstraňte fólii, vnitřní část navlhčete vodou a naneste 3. vrstvu betonu, jež rozetřete štětcem.

Nyní máte téměř hotovo

Jakmile uběhnou další 3 dny a zaschne i vnitřní vrstva betonu, můžete všechno otřít od prachu. Dále můžete použít barvy, které se vám zrovna budou líbit, a můžete si truhlík nazdobit podle svého. Až budete mít truhlík natřený, je potřeba nanést poslední vrstvu, kterou je silikonová impregnace.

Jelikož máte ozdobu na zahradu a truhlík hotové, určete vhodné místo, kam je dáte. Všechny 4 díly spojte drátem a dovnitř můžete nasypat hlínu z kompostu nebo substrát, v němž lze pěstovat květiny, zeleninu nebo jiné rostliny. Pokud byste chtěli truhlík dát jinam, opět ho stačí rozebrat na 4 díly, přesunout ho na vhodnější místo a znovu spojit drátem.

Zdroj: Cpykami