Volba správné hlíny je rozhodující pro úspěšné založení zahrádky

Fotografie: Freepik

Pokud chceme vytvořit zahrádku, je důležité si říct, za jakým účelem. Jiná půda a hlína bude potřeba pro pěstování rostlin a květin, jinou budete potřebovat zase pro zeleninu. Velké ovocné stromy mohou také potřebovat specifickou půdu. Jak tedy rozeznat tu správnou pro váš typ zahrady?

Všechny složky, které tvoří hlínu, vytvářely organickou hmotu. Vše začalo sluncem a větrem. Postupně se rozpadaly kameny, a rostlinné i živočišné zbytky způsobily, že se vše smíchalo. Zjistilo se, že lesní půda se hodně liší od travnaté nebo bažinaté půdy. Důvodem byl život rostlin nad půdou a také měla velký vliv velikost a druh úlomku hornin.

Kolik je druhů hlíny a půdy?

Vědci, kteří půdu zkoumají, používají k označení druhu půdy různé termíny. Půdy obsahují jemné jílové částice rozpadlé horniny. Na jaře se zahřívá pomalu a je těžká a studená. Je schopna pojmout velké množství vody. Je to výhoda v suchém období, protože kořeny i tak mají zásobu vláhy. Pokud ale hodně prší a člověk se o půdu nepostará, mohou nastat komplikace v podobě špatné horní vrstvy půdy.

Fotografie: Freepik

Písčité půdy jsou zase teplé a lehké, i když jsou mnohem těžší než půdy jílovité. Obsahují kamenité částice, kterou jsou větší než ty v jílovitých půdách. Navíc písčitá půda se snadněji opracovává a rychleji se zahřívá, je tedy pro zahradníky lepší variantou, protože mohou svoje aktivit dříve zahájit. Nevýhodou je, že tato půda nezadržuje vodu.

Kombinací obou těchto druhů je půda hlinitá. Kvalitní půda musí být dostatečně pórovitá a zároveň houbovitá, aby udržela přísun vlhkosti. Před nákupem jakéhokoliv kompostu nebo rašeliny si dejte pozor, od jaké firmy produkt kupujete.

Do hlíny vždycky přidejte humus, zlepšíte tím podmínky pro růst rostlin

Dobrá jílovitá půda se skládá z 52% písku, 28-50% bahna a zbytek tvoří jíl. Organickou hmotu do půdy přidávejte každý rok. Humus je přirozenou součástí půdy a zajišťuje dobrou půdu pro růst rostlin.

Humus se skládá ze živočišného a rostlinného odpadu. Tato hmota se vyskytuje přirozeně v lese a pastvinách a skládá se z:

  • Spadaného listí, větviček
  • Trávy, plevele
  • A jiných druhů rostlin

Každý rok přidávejte humus na svou zahrádku a můžete si být jistí, že vám na ní květiny a jiné rostliny porostou rychleji a budou kvalitnější.

Proto si i vy na své zahrádce vytvořte místo, kde budete odkládat různé zbytky rostlin, listů nebo i potravin. Kompost by měl mít na zahradě svoje místo, protože ho využijete po celý rok. Skvěle potom poslouží jako hnojivo, pokaždé ho rovnoměrně rozložte na záhonek a dobře promíchejte s půdou. Hlína společně s tímto hnojivem vám zajistí skutečně dobrou zahradní hlínu a brzy uvidíte výsledky.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]