Popínavé rostliny jsou důležitou součástí zahrady. Tyto konkrétní dodají vaší zahradě přesně to, co jí chybí

Fotografie: Freepik

Mezi zahradní popínavky zdaleka nepatří jenom břečťan. Pokud toužíte po tom, aby vaši zahradu ozdobily některé kvetoucí popínavé rostliny, vyberte si z následujících druhů.

Například křivouš kořenující z čeledi trubačovitých pochází ze Středomoří. Tyto okrasné popínavky jsou velmi nenáročné – stačí jim zajistit slunné místo a chránit před silným větrem a odmění se nám oranžovými nebo červenými trumpetovými květy. Květenství se objevuje jen na mladých výhoncích, proto je nutné ho občas zastřihnout.

Fotografie: Freepik

Většina z nich je nenáročná

Zimolez je dalším zástupcem nenáročných popínavých rostlin. Kvete od června do září a nejlépe se mu daří na slunném místě. Dobře snáší krátkodobá sucha a je odolný vůči mrazu. Vyžaduje občasné prořezávání, pokud roste příliš rychle, to mu ale díky hustým výhonkům nijak neubere na kráse.

Vistárie je půvabná popínavá rostlinka pocházející z Asie. Stačí, když jí zajistíte dostatek světla, abyste se dočkali kaskádovitého květenství ve fialové nebo bílé barvě. Kvete jen zhruba měsíc, vyvažuje to ale intenzivní a příjemnou vůní. Pokud roste až příliš rychle, stačí ji prořezat, což také přispěje k tvorbě nových výhonků. Během silných mrazů může zmrznout, na jaře ale rychle vyráží nové výhonky. Nevyžaduje přílišnou péči.

Plamének vídáme na zahradách často

Plamének je jedna z nejoblíbenějších popínavek. Existuje několik odrůd, které se liší tvarem a barvou květů nebo tvarem listů. Některé z nich mohou dosáhnout působivé velikosti, květenství může mít až 20 cm v průměru. Vyžaduje úrodnou půdu, dostatek světla a netoleruje opomenutou zálivku. Půdu pod ním byste měli mulčovat, abyste zabránili vysychání a ochranu před mrazem.

Spousta zahrádkářů si své záhonky nedovede představit bez růží. Ty ale mohou být i popínavé – tyto odrůdy dosahují až tří metrů na výšku. Pokud se o ně dobře staráme, kvetou na začátku léta a na podzim. Potřebují polohu s dostatkem světla, ale ne na přímém slunci. Během vegetačního období by se měly přihnojovat.

Fotografie: Freepik

Mučenka má krásné květy

Mučenka vytváří nádherné květenství, které svým tvarem trochu připomíná trnovou korunu. Dokonce plodí i stejnojmenné ovoce. Bohužel není mrazuvzdorná a přes zimu je nutné ji přemístit do skleníku nebo teplé místnosti. Bugenvilea je na tom podobně. V létě naši zahradu ale zkrášlí četnými jasně fialovými květy. Stále častěji se také objevuje ve městech a podél silnic a dálnic, kde zdobí protihlukové stěny.

Opletka je skvělou volbou, pokud chceme rostlinou nechat rychle zarůst altán nebo zeď. Roste totiž velmi rychle, asi o deset metrů za rok. Kvůli tomu této popínavce ale musíte zajistit také pevnou podpěru, nebo ji často prořezávat. Akébie pětičetná má velmi zajímavé květy i plody. Není příliš náročná, stačí jí jasná poloha a povyroste až o tři metry za rok. Kromě toho je mrazuvzdorná.

Zdroj: Goodhousekeeping

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]