Výběr venkovního světla pro perfektní osvětlení zahrady

Fotografie: AdobeStock / Александр Беспалый

Posezení s přáteli na zahradě se může protáhnout, proto by vám nemělo chybět osvětlení. To navíc oceníte i při pozdních návratech domů, abyste viděli na cestu. Čeho se držet při výběru, abyste vytvořili bezpečný a komfortní venkovní prostor?

Vybraná oblast

Při výběru venkovního světla je důležité se rozhodovat dle toho, jakou oblast má osvětlovat. Pokud potřebujete rozzářit chodník pro bezpečný průchod, hodí se zapichovací osvětlení, které pohodlně umístíte podél cesty. Pro osvětlení okolí domu jsou vhodná venkovní světla na fasádu. A pokud hledáte řešení pro terasu či pergolu, pak můžete sáhnout i po dekorativnějších modelech. Vždy vybírejte řešení na míru.

Univerzální řešení

Je třeba si rozmyslet, zda preferujete jasně dané řešení, nebo byste chtěli mít možnost světla přemisťovat dle aktuální situace. Dle toho pak budete vybírat zdroj napájení. Klasická světla s kabelem mají jasně dané místo. Ovšem nabízí se i modely, které můžete snadno přenášet dle potřeby.

Solární napájení

Zajímavou volbu představují světla napájená solární energií. Jsou šetrná k životnímu prostředí, a navíc jsou velmi praktická. Obejdou se bez kabelů, můžete je tak umístit kamkoli. A taky je lze kdykoli přesunout na jiné místo. Díky moderním technologiím jde o velmi spolehlivé řešení – baterie vydrží roky, nemusíte přitom řešit údržbu.

Baterie

K dispozici jsou i zařízení fungující na klasické baterie. Provoz je o kus dražší než u solárních modelů. Navíc je třeba počítat s údržbou – baterie se vybíjí a nemají zrovna dlouhou životnost. Budete je muset pravidelně měnit.

Typ osvětlení

Nabízí se spousta různých možností, ať už jde o funkčnost či design. Pokud hledáte praktické řešení, které vám poskytne dostatek světla na cestu, pak vybírejte zařízení s vysokým výkonem (svítivostí). Vhodná jsou světla na fasádu, pro vyšší bezpečnost se hodí i modely zabudovatelné do podlahy terasy.

K dispozici jsou však i krásná zdobná svítidla, která mají dekorativní účely. Většinou nejsou příliš jasná a svítí spíše mírně pro navození příjemné atmosféry. Může jít o lucerny, různé zdobné modely na stůl či třeba světelné řetězy. Vytvářet můžete různé kombinace, abyste zajistili praktické, a přitom krásné prostředí.

Při výběru je důležité projít si jednotlivé parametry a zvážit, zda odpovídají vašim potřebám. Rozmyslete si předem, jakou oblast potřebujete prosvětlit a proč. Dle toho pak vyberete konkrétní model, sílu světla a funkce. Kromě praktických funkcí jako je čidlo pohybu nebo výkon žárovky jsou k dispozici i chytré vymoženosti – změna barvy světla či chytré ovládání prostřednictvím smartphonu.

Rozmanitou nabídku pro vás má připravenou eshop.ledvance.cz. Najdete zde ideální řešení na míru.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*