Blíží se Dušičky a s nimi i vhodný čas na úpravu a péči o náhrobky. Skvělým pomocníkem je i leštidlo

Fotografie: Al.trcka / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Zjistěte, jak co nejjednodušeji a nejefektivněji vyčistit náhrobek od všech nečistot a usazenin, aniž byste ho poškodili. Na každý materiál se hodí něco jiného.

Říjnové dny pomalu směřují ke Svátku zesnulých, a mnoho lidí tak vyráží na místo posledního odpočinku svých blízkých, aby ho připravili na oslavu tohoto svátku. Naštěstí existují velmi jednoduché způsoby, které vám s tím mohou pomoci a ušetřit vám nejen čas, ale vyhnete se i namáhavému drhnutí. Rozdíl v péči spočívá především v materiálu náhrobku, jak potvrzuje i web iReceptář.

Jak čistit náhrobky

Mezi nejčastěji se vyskytující materiály patří Terrazzo, je drsný a šedý s různě barevnými úlomky. Setkat se však můžete také se žulou, mramorem, pískovcem nebo betonem. Při jejich čištění postupujte velmi opatrně, abyste jím nenadělali více škody než užitku. Jak postupovat v jednotlivých případech, doporučuje server PrimaReceptář.

Jak často čistit náhrobky

Při plánování této činnosti záleží nejen na druhu použitého materiálu, ale i na dalších okolnostech, jako je výskyt vlhkosti, přítomnost stromů nebo keřů apod. Abyste zachovali jeho původní vzhled, musíte ho kromě mytí ošetřovat leštidlem nebo impregnací. Zpravidla byste měli stav náhrobku kontrolovat alespoň jednou měsíčně.

Na co si dát pozor

Vyhněte se čisticím přípravkům plným agresivních chemikálií, které by je mohly poškodit. Namísto toho sáhněte po přírodních alternativách. Skvěle vám poslouží například ocet nebo kyselina citronová. Tito nepostradatelní pomocníci si poradí i s tou nejodolnější špínou, jak jsme již dříve psali v článku na BydlímeÚtulně. Důkladně však poté náhrobek opláchněte vodou.

Po dopití vína je moudré si korkový špunt schovat. Je zachráncem připáleného jídla

náhrobek
Fotografie: Pixabay

Velmi dobře vám s čištěním pomůže také jedlá soda, o jejíchž účincích jsme již dříve na stránkách BydlímeÚtulně psali. Stačí ji smíchat s vodou tak, aby vám vznikla pasta, kterou nanesete na obzvlášť špinavá místa a necháte pár minut působit. Pomocí měkkého hadříku pak místo dočistěte a opláchněte vodou.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]