Metody, jak perfektně vyčistit zašlé nerezové příbory. Odteď budou zářit novotou

Fotografie: Acabashi / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Špatně vyčištěné příbory mohou zkazit dojem z celého stolování. Abyste svým příborům vrátili původní lesk, budete potřebovat jen pár surovin.

Zašlá špína jde z nerezových příborů těžko odstranit. Abyste nemuseli ztrácet čas únavným drhnutím nebo utrácet peníze za speciální čisticí přípravky plné chemie, sáhněte v kuchyni po těchto surovinách a vaše příbory budou opět jako nové. Za pár chvil budete mít příbory dokonale vyčištěné i bez drhnutí. Takto čisté příbory se budou náramně vyjímat na slavnostně prostřené tabuli. Vyberte si jednu z těchto metod a užijte si zářivě čisté příbory.

Jak účinně vyčistit příbory

Abyste nerezové příbory zbavili těžko odstranitelného tmavého povlaku, vyzkoušejte jeden z těchto způsobů. Vaše příbory budou jako nové, aniž byste je museli dlouze drhnout a jejich čištěním ztrácet drahocenný čas.

Jedlá soda a sůl

Nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak nerezové příbory vyčistit, je použití jedlé sody a soli. Jednoduše do hrnce nalijte 2 litry čisté vody a přidejte 2 polévkové lžíce jedlé sody a 2 polévkové lžíce soli. Směs dobře promíchejte a přiveďte k varu. Jakmile voda začne vřít, vložte do hrnce znečištěné příbory a vařte na střední teplotě ještě 20 minut. Následně nechte příbory ve vodě vychladnout a pak je omyjte pod proudem vody. Nakonec je osušte a máte hotovo.

jedlá soda
Fotografie: Pixabay

Sycené nápoje

Vynikající čisticí vlastnosti mají také sycené nápoje, jako je např. cola. Tyto nápoje obsahují kyselinu citronovou, která se dokáže s odolným znečištěním na povrchu příborů vypořádat. Použít můžete i nápoj, z něhož již vyprchaly bublinky a vy byste jeho obsah už vylili. Jednoduše takový nápoj nalijte do hluboké nádoby a příbory do něj na 10 minut namočte. Nakonec příbory omyjte pod proudem vody a vysušte.

Jedlá soda a tekuté mýdlo

Tyto dvě látky si dokážou poradit i s těmi nejodolnějšími nečistotami. Jednoduše v malé misce smíchejte tyto dvě suroviny tak, aby vám vznikla pasta. Výslednou směs naneste pomocí starého zubního kartáčku na znečištěná místa na příboru a důkladně je vyleštěte. Následně příbory opláchněte pod proudem vody a usušte.

Rostlinný olej a citronová šťáva

Nerezové příbory můžete také vyčistit směsí z rostlinného oleje a pár kapek citronové šťávy. Měkkým hadříkem naneste malé množství této směsi na příbory a jemně jím příbory vyleštěte. Nakonec je opět opláchněte a vysušte.

Škrob z brambor

Tmavý povlak z nerezového nádobí dokáže účinně odstranit i škrob, který brambory obsahují. Jednoduše bramboru nakrájejte na větší měsíčky a nerezové příbory jimi vydrhněte. Nakonec nádobí pečlivě opláchněte vodou a vysušte.

Zubní pasta

Abyste odstranili nečistotu i z těžko dostupných míst, použijte obyčejnou zubní pastu. Vlhkým hadříkem naneste trochu zubní pasty mezi hroty vidličky a nechte 10 minut působit. Následně příbory opláchněte pod proudem vody a vysušte je, aby byly dokonale lesklé.

Zdroj: Diybeautify

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]