Zázrak na mytí oken má skoro každý doma pod nosem. Mějte dokonale čistá okna bez šmouh po celé měsíce

Fotografie: Freepik

V rámci velkého úklidu bytu či domu jistě čas od času myjete i okna. Kvůli jejich údržbě však nemusíte utrácet za předražené čistící prostředky v drogériích. Vše, co potřebujete, máte obvykle přímo pod nosem. Ušetřete s těmito levnými ingrediencemi.

Jak levně a účinně omýt okna?

Primárně se naskýtá otázka, kdy je vlastně nejvhodnější okna umývat? Vybírejte ideálně chladnější a nedeštivé dny. Prudké slunce totiž může způsobit nevzhledné šmouhy na skle vlivem rychlého vysychání vody. K očistě lze použít následující metody:

  • Bramborový škrob: v lavoru či kýblu smíchejte jednu lžíci škrobu s litrem teplé vody. Pomocí hadříku nanášejte roztok na okna, a nakonec důkladně opláchněte čistou vodou.
  • Syrové brambory: jsou vhodné zejména v případě, že bojujete s urputnými skvrnami na skle. Stačí jen rozkrojit jednu bramboru, přetřít dužinou inkriminované místo, omýt vodou a máte po starostech.
Fotografie: Freepik
  • Sůl: k zvýšení lesku oken se hodí i solný roztok. Dvě lžíce soli rozmíchejte v litru teplejší vody a použijte. Nezapomeňte na závěr opláchnout.
  • Amoniak: pokud budete pracovat se čpavkem, určitě si navlékněte rukavice a případně i respirátor. Místnost průběžně větrejte. Cca 1 mililitr amoniaku smíchejte v litru teplé vody a omyjte znečištěná okna.
  • Vodka: i čistý alkohol dokáže zázraky, především co se týká doleštění oken. Ve 300 mililitrech teplé vody rozmíchejte 100 mililitrů vodky, směs následně přelijte do rozprašovače a aplikujte na okna. Vyleštěte plochu hadříkem z mikrovlákna.
  • Ocet: máte doma klasický ocet? Potom je i ten skvělým prostředkem k omytí zaprášených a špinavých oken. Zhruba sklenici octa vlijte do litru vody a použijte.
Fotografie: Freepik

Další tipy na omytí a vyleštění oken

Výše uvedené možnosti nejsou zdaleka jediné, které pomohou ekonomicky omýt a vyleštit okna. Před lety naše babičky a prababičky používaly k oslňujícími lesku oken například staré noviny. Tato metoda ovšem není zatracena ani v dnešní moderní době. Můžete ji také vyzkoušet, skutečně funguje.

Skvělé jsou i vlněné ponožky. Pomocí nich důkladně omyté plochy přetřete a vyleštěte. A v neposlední řadě lze vsadit na tuto kombinaci: 40 mililitrů vody, kapka amoniaku a 100 mililitrů glycerinu. Roztok nanesený na oknech zabrání rychlému usazování nečistot, jelikož vytvoří na skle tenký film.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]