Jedlá soda hlavní hvězdou čisticí směsi. Domácí metoda péče o nábytek je vhodná pro většinu materiálů

Fotografie: Thavox / Creative Commons / Public domain

Lidé si mnohdy vyberou krásnou pohovku a pak ji zakryjí dekami. Je to praktické, ale proč ztrácet čas vybíráním hezké sedačky, když ji poté zakryjete.

Čištění pohovky je nevyhnutelná povinnost. Ty čalouněné se dříve či později zašpiní a potřebují osvěžit. Obzvláště v domácnostech s malými dětmi nebo zvířaty je třeba úklid určitě častěji opakovat. Proto se vyplatí znát několik chytrých způsobů, jak svou pohovku vyčistit. Přinášíme vám geniální tip na úklid.

Čištění pohovky – jak vybrat nejlepší metodu?

Než se pustíte do domácích metod čištění pohovky, je nutné si dobře rozmyslet výběr správné metody. Čištění kožené pohovky se liší od čištění látkové pohovky. Pokud čistíte velurovou sedačku, dbejte na to, abyste nepoškodili její choulostivý povrch. Podobná situace nastává při čištění semišové pohovky.

Volba metody čištění by měla záviset také na typu a stupni znečištění – lehce znečištěnou sedačku lze například jemně osvěžit párou, ale větší skvrny mohou vyžadovat silnější prostředky. Za zmínku stojí také pravidelná péče o pohovky a gauče – měli byste je vysávat alespoň jednou týdně, nejlépe však každé 2–3 dny.

Jedlá soda a ocet

Pokud doma nemáte vhodné chemikálie, můžete pohovku vyčistit jedlou sodou, octem nebo směsí těchto látek. Bikarbonát výborně pohlcuje pachy, zatímco kyselina octová odstraňuje i ty nejodolnější a nejzastaralejší nečistoty. Kombinace jedlé sody a octa si poradí se skvrnami od krve i mastnotou, a dokonce pomůže zbavit čalouněný nábytek zápachu kočičí moči. Čisticí roztok se připraví z následujících ingrediencí:

  • 200 ml perlivé vody pokojové teploty,
  • 150 ml 9% octu, můžete použít jablečný ocet,
  • 1 lžička jedlé sody,
  • 1 lžička balzámu na vlasy.
jedlá soda
Fotografie: Freepik

Výše uvedené látky se spojí v jedné nádobě a nakonec se přidá jedlá soda, protože směs z ní hodně pění a mísí se. Přípravek se aplikuje na čalounění pohovky pomocí spreje nebo houby. Dávejte pozor, abyste nepoškodili čalounění pohovky nešetrným drhnutím. Na konci práce se špinavá pěna opatrně sebere houbou a otře čistým vlhkým hadříkem.

Pokud je znečištění velmi silné, můžete do spreje přidat 1 lžíci gelu na praní prádla, prostředku na mytí nádobí nebo tekutého mýdla. Jakmile bude pohovka zcela suchá, vyluxujte ji – bude opět zářit jako nová.

Zdroj: Xitrosti

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]