Zdravě rostoucí orchideje 365 dní v roce. Ani uhnilé kořeny neznamenají smrt a smutek pěstitelů

Fotografie: Depositphotos

Orchideje jsou květiny nenáročné na péči. Když pro ni ale nebudou zajištěny vhodné podmínky, může začít uvadat. V takové situaci ovšem existuje jednoduché řešení.

Orchideje jsou velmi oblíbené, protože vypadají krásně a udělají dojem, když je někdo dostane jako dárek. Nejčastěji však orchideje kupujeme nebo získáváme, když jsou již rozkvetlé, vypadají tehdy totiž nejpůsobivěji. Je ale známo, že po čase vyblednou a už nebudou mít takový krásný nádech jako na začátku. Pokud se k nim však budete chovat dobře a budete o ně správně pečovat, jistě znovu vykvetou a vaše radost pak bude ještě větší než na začátku. Důležitá je jen správná péče.

Důležitá pravidla při pěstování orchidejí

Všímejte si, kdy orchideje začnou kvést a kdy začnou odkvétat. I když květy orchidejí opadnou, je důležité se o rostliny stále starat, pokud chcete, aby znovu kvetly. Dávejte ale pozor, abyste je při zalévání nepřelili. To je totiž nejčastější důvod, proč jsou listy orchidejí žluté a vrásčité. Takové listy jsou i známkou sesychání. Rostliny nelze zalévat ani málo, protože efekt bude stejný. Jestliže nevíte, jak poznat, kdy rostlina potřebuje vodu, podívejte se na její kořeny. Pokud jsou šťavnaté a světle zelené, pak je s nimi vše v pořádku. Pokud jsou ale šedé barvy, určitě je zalijte.

Rostlinu pravidelně (ale ne příliš vydatně) kropte, a to zejména během topné sezóny. Suchý vzduch je pro orchidej mučení. Do její blízkosti můžete umístit i zvlhčovač vzduchu nebo nádobu s vodou. Tyto květiny naopak mají rády teplotní rozdíly. Cítí se dobře ve dne i v noci, ale nemají rády přílišnou zimu. Stačí, aby teplota klesla pod 15 stupňů Celsia, a už takové podmínky nesnesou. Hodně důležitá je i jejich výživa. Pokud je budete vyživovat příliš, dosáhnete opačného efektu, než byl ten zamýšlený. Orchideje nemají rády, když mají něčeho moc, ať už je to voda, světlo nebo živiny.

Co dělat v případě, že orchideje začnou uvadat

Když začne rostlina uvadat, musíte zkrátka nevyhnutelně zakročit. Řešením je přesazení orchideje do čerstvého substrátu. Nejprve ale dobře očistěte kořeny a odstraňte ty odumřelé. Je lepší použít úplně jiný substrát než ten, který jste využívali předtím. Orchidej po očištění a přesazení do nového substrátu namočte na půl hodiny do misky s vodou pouze v případě, že byl starý substrát při přesazování vysušený. Pokud byl substrát příliš mokrý, s jeho hydratací počkejte.

Fotografie: Pixabay

O takové orchideje se poté začněte starat trochu více a věnujte jim dostatečný čas a správnou péči. Jakmile začne rostlina uvadat znovu, již nemusíte mít takovou jistotu, že ji znovu zachráníte. A je rozhodně lepší, když vám bude rostlina prospívat po dlouhou dobu, než abyste museli každou chvíli kupovat rostlinu jinou. Péče je sice stejná, ale rozhodně budete mít lepší pocit, když si starší orchideje udržíte správnou péčí v dobré kondici.

Zdroj: Orchidfriends

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]