Vápnění zahrady je jako protipól magnetu na nechtěný mech. Drahé postřiky plné chemie není nutné kupovat

Fotografie: Friedrich Haag / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pokud toužíte po dokonalém trávníku, ale vaše snahy marní rozrůstající se mech, vyzkoušejte tento jednoduchý postup k jeho odstranění. Váš trávník bude ve skvělém stavu.

Jestli váš trávník nesplňuje vaše očekávání a i přes veškerou snahu nevypadá tak, jak si představujete, nejspíš je na vině rozrůstající se mech. K jeho odstranění naštěstí existují účinné postřiky, které si dokážou s ložisky mechu poradit. Nemusíte kupovat drahé postřiky plné chemie, účinný přírodní postřik si můžete vyrobit i doma. Jednoduše se tak zbavíte veškerého mechu a váš trávník bude vypadat lépe než kdy dříve.

Růst mechu v trávě

Aby byla vaše zahrada dokonalým místem pro odpočinek, musíte jí věnovat pravidelnou péči. Růst mechu a dalšího plevele je často důsledkem příliš nízkého pH půdy, kdežto trávník vyžaduje neutrální podmínky pro svůj růst. Pokud váš trávník neroste, může být problémem i těžká a nepropustná hlinitá půda. Růst mechu ovlivníte i správným sečením. Pokud sekáte trávník příliš nízko, vytváříte tím dokonalé podmínky pro růst mechu. Stejně tak pokud necháváte posekaný trávník ležet na místě. Naštěstí existují způsoby, jak svému trávníku můžete prospět.

Navápněte trávník ve své zahradě

Než se pustíte do prvních kroků, měli byste ze všeho nejdříve otestovat pH půdy na své zahradě. Ve specializovaných obchodech si můžete koupit testovací sadu a test provést doma sami. Pokud je půda ve vaší zahradě příliš kyselá, je nutné trávník provápnit. Tím neutralizujete kyselost půdy a zlepšíte podmínky pro růst trávy. Vápnit trávník můžete už na začátku roku.

Jak na vertikutaci a provzdušnění trávníku

Tyto dva kroky byste v žádném případě s příchodem jara neměli opomíjet. Vertikutací seříznete trávník vertikálně, čímž snadněji odstraníte odumřelá stébla, vyrůstající mech i plevel. Díky tomu bude pro kořeny trávníku mnohem snazší získávat živiny. Provzdušněním trávníku zase uvolníte půdu, čímž vytvoříte podmínky pro zdravý a silný růst trávy a snížíte podmínky pro růst mechu.

trávník
Fotografie: Pixabay

Postřik proti mechu

Doma si můžete vyrobit přírodní postřik, kterým můžete svůj trávník ošetřovat pravidelně každých pár týdnů po celou sezónu. K odstranění mechu můžete použít roztok vody a octa, jenž pomocí rozprašovače nanesete na mech a necháte působit. Jeho účinek je méně efektivní než u speciálních postřiků plných chemie, ale je mnohem šetrnější k životnímu prostředí i vašemu zdraví.

Zdroj: Porady.interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]