Na znečištěnou troubu platí domácí potřeby. Poslouží i alobal a jedlá soda

Fotografie: Freepik

Trouba je jedním z nejužitečnějších kuchyňských spotřebičů, přesto jí málokdo věnuje potřebnou péči. Při jejím čištění sáhněte po alobalu.

Při čištění sporáku by člověk neměl zapomínat na troubu. Různých připálených nečistot je tam spousta a nesou s sebou i jistá rizika. Rozhodně se usazeniny budou při dalším pečení připalovat. Což znamená, že vám tím může zapáchat jídlo, a to jak pečínka, tak třeba koláč. A možná by pak nebyly ani k jídlu. A tak tomu včas zabraňte.

Na znečištěnou troubu s domácími prostředky

Na usazených nečistotách se také tvoří bakterie, což je možná ještě horší než zmíněný zápach. Dalším neblahým jevem je fakt, že při pálení nečistot vznikají jedovaté látky. Je to už dost důvodů pro to, abyste se konečně do čištění trouby pustili? Připálené těsto, připečený tuk a další spálené drobky z potravin mohou jít odstranit dost těžce, takže se zdá, že k tomu bude třeba mužská ruka. Leda byste na to využili nějaké ty fígle.

Na webu WikiHow doporučují, abyste vytvořili pastu z jedlé sody, s ní potřeli vnitřek trouby a následně pomocí rozprašovače aplikovali ocet. Nechte směs nějakou dobu působit. Ocet odmašťuje, a ještě navíc má dezinfekční účinky. Pak už jen troubu lehce vymyjte přípravkem na nádobí, vysušte a bude zase jako nová. Tedy pokud ji myjete pravidelně. Jestliže jste to neudělali několik let, bude trvat dlouho, než se bude zase lesknout.

Plíseň ve spárách lze odstranit i šetrnou cestou. Poslouží i jedlá soda a bělidlo

Druhým tipem je použití alobalu. Kromě něj budete ještě potřebovat tabletu do myčky na nádobí. Rozdrobte ji do misky a zalijte vroucí vodou. Nasaďte si rukavice, houbičku namočte do roztoku a vymyjte všechna znečištěná místa v troubě. Pak vezměte alobal a matnou plochou ho na umyté plochy přiložte. Nechte působit asi dvě hodiny. Až alobal sundáte, tak ho ještě zmačkejte a opatrně s ním zbytky usazenin dočistěte, podle webu BHG si alobal poradí s připečeninami lépe než běžné hadříky.

A do třetice všeho dobrého

Vytvořte si kašičku ze 100 ml octa, jednoho prášku do pečiva a trochy soli. Tou pak troubu potřete, včetně skla dvířek. Nechte působit asi hodinu, poté setřete houbičkou a nakonec opláchněte čistou vodou a vysušte. Jednou z možností je také pořídit si samočistící troubu. V těch funguje pyrolýza nebo katalytické čištění. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás také sepsali, jak vyčistit špinavé koberce.

Zdroje: WikiHow, BetterHomeAndGardens

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*