Drobné kuchyňské spotřebiče dokáží usnadnit práci a ušetřit mnoho času. Ať už je to varná konvice, vaflovač, mixér, topinkovač nebo toustovač. Všechny však vyžadují pravidelnou péči a čištění. Vyčistit některé z nich nebývá snadné, nedají se strčit do myčky ani pod proud teplé vody. Při čištění musí být člověk opatrný, aby voda a čisticí přípravek nezatekl tam, kam nemá.
Podobně jako toustovač můžete vyčistit i vaflovač. Přinášíme tipy, jak mít tyto pomocníky stále v dobré kondici a hezky čisté.
Předně je důležité připomenout, že vaflovač i toustovač vyžadují pravidelnou péči. V opačném případě se na něm budou kumulovat zbytky tuku a jídel, které se pak čistí hůř. Hlavně z míst, kam je horší nebo žádný přístup. Po každém použití je nutné tohoto pomocníka vyčistit a jednou za čas (podle četnosti používání) je potřeba jeho důkladné vyčištění.
Nahřátí toustovače
Zatuhlé a zaschlé zbytky tuků a jídel se čistí špatně, navíc riskujete poškrábání teflonového povrchu. Než začnete spotřebič čistit, zapněte jej na 5 až 10 minut, aby se zahřál, pak vypněte. Tuky změknou (zkapalní) a uvolní se z pečící plochy.
Papírové utěrky
Jakmile se zbytky nečistot zahřejí a uvolní, půjdou lépe setřít. K tomuto stačí obyčejná papírová utěrka nebo ubrousky. Navíc papírové ubrousky či utěrky lépe absorbují mastnotu. Nepoužívejte zatím žádné čističe ani vodu. Zkrátka pouze setřete roztopený tuk a nečistoty.
Čistič nebo ocet
Záleží na vás, co máte po ruce a čemu dáváte přednost. Pokud jste zvyklí používat v domácnosti domácí čistící prostředky, použijte ocet, nevadí-li vám chemie, pak použijte čistič k tomuto určený (čistič grilů, trub, plotýnek). Naneste čistič, který uvolní silně připečené nánosy. Chemický čistič nechte působit tak dlouho, jak doporučuje výrobce. Ocet můžete nechat vykonávat svou práci několik hodin nebo přes noc.
Párátka a uchošťour
Vyčistit některá místečka může být doslova očistec. Na pomoc si vezměte párátka nebo uchošťoury, ať můžete vyčistit i hůř dostupná místečka. I tam naneste čistič nebo ocet.
Finální péče
Jakmile se zbytky jídel uvolní, dočistěte vlhkým hadříkem nebo houbičkou. Nepoužívejte však tu škrábavou stranu ani žádné drátěnky. Pokud použijete ocet, nemusíte se obávat kontaminace potravin. V případě chemického čističe několikrát důkladně toustovač setřete.
Jako poslední krok opět vezměte papírové utěrky a dosušte celý toustovač. Poté zapněte na 10 minut, tím se ještě kompletně vysuší, vypněte a máte hotovo. Toustovač je připravený k dalšímu použití. Náročnost čištění toustovače závisí na jeho typu/tvaru.
-
Toustovač nikdy nečistěte zapnutý
-
Nepoužívejte žádné ostré předměty, drátěnky
-
Začne-li se teflon olupovat, kupte si nový toustovač
-
Při čištění dávejte pozor, aby nezatékala voda kam nemá