Bleskový způsob, jak odstranit ze sprchové hlavice veškerý vodní kámen. Bude vypadat jako nová

Fotografie: Depositphotos

Vodní kámen je to poslední, co ve své koupelně uvidíte rádi. Existuje ale jednoduchý trik, jak vyčistit sprchovou hlavici, aby to netrvalo dlouho a zároveň to bylo účinné.

Pokud jste při každodenním sprchování pocítili slabší proud vody nebo jste si všimli, že vystřeluje různými směry, je nejprve třeba zkontrolovat, zda se nejedná o problém s tlakem vody. Pokud ne, je to pravděpodobně kvůli vodnímu kameni. Možná najdete křídový nános na sprchové hlavici. Přestože je pro člověka neškodný, je dost nevzhledný. A s největší pravděpodobností může za to, že sprcha nefunguje, jak má. Známe ale snadný trik, jak ho odstranit.

Jak se zbavit vodního kamene ve sprchové hlavici

Z rukojeti sprchy můžete odstranit vodní kámen s pomocí několika prostředků, které již téměř jistě máte ve své kuchyni. Nejjednodušší a nejpohodlnější způsob, jak to udělat, je s šikovnými vlastnostmi bílého octa. V tomto případě budete potřebovat pouze již zmíněný ocet a dostatečně velký sáček. Stačí sáček naplnit velkým množstvím octa a poté ho připevnit gumičkou na sprchovou hlavici tak, aby byla zcela namočena v tekutině.

Teď už jen postačí sprchovou hlavici nechat asi hodinu v klidu a ocet by měl udělat své kouzlo. Po uplynutí stanovené doby sejměte sáček z hlavice a zapněte vodu, aby se otvory v hlavici pořádně vypláchly od zbytků octa. Určitě se také doporučuje opláchnout vodou celý povrch rukojeti sprchy, mohou tam být kapky od octa, což by při sprchování nemuselo být dvakrát příjemné.

Co dělat v případě, že je třeba hlavici vyčistit důkladněji?

Může se stát, že zmíněné základní čištění s octem nepomůže, protože vodního kamene bude moc a bude příliš silný. V takovém případě je nutné sundat rukojeť sprchy. Jakmile ji sundáte, nejprve ji důkladně opláchněte pod silným proudem vody. Poté její povrch vydrhněte kartáčem a octem. To by mělo uvolnit nahromaděné usazeniny. Je také dobré občas použít párátko nebo podobnou pomůcku a vyčistit jeden po druhém všechny otvory, ze kterých vytéká voda.

Fotografie: Pixabay

Poté sprchovou hlavici zcela ponořte do octa, aby se rozpustily zbývající usazeniny vodního kamene. Pro extra čisticí sílu přidejte do octa několik lžic jedlé sody. Hlavici sprchy nechte ve směsi přes noc. Ráno by měla být čistá a připravená k dalšímu používání. Pokud je ale na vás vůně octa příliš intenzivní, použijte jako odvápňovač kyselinu citronovou. Stačí ji rozpustit v troše vody a aplikovat jako ocet. Stejně tak lze roztok nahřát, aby lépe fungoval.

Zdroj: BHG

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]