Vylévat vodu z vařených brambor do dřezu je vážná chyba. Zkušené hospodyně moc dobře vědí, k čemu ji lze využít

Fotografie: Depositphotos

Je vcelku běžné, že jakmile si lidé doma dovaří brambory, slijí vodu z nich do dřezu a mají hotovo. Tuto vodu byste však neměli vylévat, ale spíše si ji uschovat na další použití.

Brambory jsou nedílnou součástí českých kuchyní. Lidé je připravují na mnoho způsobů primárně jako přílohu k masu nebo jinému jídlu. V průběhu let se vymyslelo mnoho receptů přímo z brambor. Mnoho lidí ve společnosti však stále netuší, jak využívat vodu z jejich vaření, a proto ji pouze vylévají do dřezu. Tato bramborová voda je však velmi cenná a lze ji používat k mnoha dalším účelům.

Zahustěte omáčku/polévku pomocí vody z brambor

Při vaření nemusíte používat pouze mouku, pokud potřebujete zahustit omáčku nebo polévku. Mnoho lidí si zvyklo používat pouze tuto ingredienci, ale využívat můžete i vodu z brambor, která je plná škrobu a dokáže hezky zahustit připravovaný pokrm. Tato voda je plná minerálů a vitamínů, díky čemuž dodá jídlu prospěšné látky. V případě, že máte problémy s ledvinovými kameny, lze pít vodu z brambor po dobu několika týdnů. U nachlazení můžete tuto vodu pít horkou společně s nakrájenou cibulí a pepřem.

Blahodárná koupel na nohy a jiné části těla

Suché a popraskané paty trápí nejednoho člověka. Problémy s chodidly se mohou objevit téměř u kohokoliv, ale naštěstí existuje několik řešení. Jakmile by se u vás objevila suchá chodidla, vyzkoušejte koupel v této vodě. Stačí ji pouze ohřát a na 15 minut do ní ponořit chodidla. V případě, že máte popraskané paty, přidejte do vody nastrouhané brambory nebo trochu škrobu.

Následně byste měli mít krásně měkká chodidla. Nakonec je ještě namažte hydratačním krémem. Bramborovou vodu můžete použít i na bolavé klouby. Stačí namočit látku do této teplé tekutiny a udělat si obklad. Mělo by se vám ulevit do několika minut a pokud by bolest neustoupila, zábal opakujte.

Výživa a ochrana pro rostliny

Díky tomu, že bramborová voda je plná fosforu, dokáže u květin podpořit jejich rychlejší růst. Dále obsahuje draslík, jenž rostliny chrání před různými chorobami a zachovává barvu listů a květů. Škrob z brambor rostliny vyživuje, podporuje růst kořenů a klíčení semen. V momentě, kdy se venku ochladí, zalijte jednou týdně květiny, které jsou umístěné doma i venku, bramborovou vodou. Pozor si dávejte pouze na to, aby voda nebyla příliš slaná. Když vám zbyde část vody, lze ji jednoduše nalít do kompostu.

Odstranění vodního kamene z rychlovarné konvice

U rychlovarné konvice velice často dochází k jejímu zanesení vodním kamenem. Jestliže nechcete na jeho odstranění používat chemikálie, může se vám hodit bramborová voda. Tu stačí nalít do tohoto přístroje, nechat projít varem a vylít do dřezu. Jestliže byste měli konvici hodně zanesenou, přidejte do bramborové vody půl hrníčku octu nebo 3 lžičky kyseliny citronové.

Fotografie: Freepik

Konvici poté alespoň 2× propláchněte čistou vodou, abyste ji měli připravenou k běžnému používání. Jestliže vodu vylijete do dřezu, záchodu nebo umyvadla, nemusíte ji nalít přímo do odpadu. Lze ji totiž použít ještě na vyčištění usazenin tam, kde ji vylijete. Do dřezu nebo umyvadla proto umístěte špunt.

Čištění produktů ze stříbra

Každý, kdo nosí stříbrné šperky, používá stříbrné příbory nebo má doma jakýkoliv předmět z tohoto materiálu, ví, že časem zčerná a je nutné ho vyčistit. Předměty vyrobené ze stříbra není nijak složité vyčistit, protože vám k tomu postačí voda z brambor. Jednoduše namočte do této vody stříbrné předměty, jež chcete vyčistit, a nechte je zde po dobu 30 minut. Po uplynutí této doby je z vody vyndejte, opláchněte čistou vodou a vysušte měkkým hadříkem.

Zdroj: Styl Interia