Soběstačný dům se soběstačnou majitelkou: Život v přívěsu učitelce ušetřil peníze i starosti

Fotografie: Depositphotos

Malé domky se v poslední době těší stále větší oblibě. Nejenže je jejich pořizovací cena jen zlomek oproti jiným nemovitostem, ale mnohem nižší jsou i budoucí náklady.

Se stále rostoucími cenami za potraviny a další služby není divu, že většina lidí hledá způsoby, jak co nejvíce ušetřit. Tato žena se ve svém důchodovém věku rozhodla opustit svůj velký dům a namísto toho si vybudovala malý domek, ve kterém má veškeré potřebné zázemí a zařízení a za mnohem méně peněz. Navíc žije více v klidu a v souladu s přírodou.

Strach z budoucnosti ji donutil jednat

Po tom, co se s manželem rozešli, se bála, že jí důchod na utáhnutí celé domácnosti stačit nebude. U kamarádky náhodou narazila na časopis, ve kterém byly představeny některé konstrukce mini domků, a zcela této představě propadla. Vlastníma rukama se tak pustila do výstavby svého vysněného minimalistického domova, který jí bude do konce života dokonalým útočištěm.

Do stavby se zapojila celá komunita

Jako učitelka byla mezi lidmi velmi známá a oblíbená, proto netrvalo dlouho a na pomoc jí přispěchalo několik pomocných rukou. Od své kamarádky navíc dostala samotný starý přívěs, který se stal základem pro celou budoucí stavbu. Za rok byly stavební práce hotové a mohlo začít stěhování.

Soběstačný dům se soběstačnou majitelkou

Díky všem druhům práce při stavbě se naučila spoustu nového. Postupně tak se svými přáteli vybudovala vlastní dům snů, který nyní zvládne sama kdykoliv opravit. To jí dodalo potřebnou nezávislost a pocit soběstačnosti, protože nechce být nikomu na obtíž.

Ekologicky udržitelný domov

Pro své bydlení zvolila ještě minimalističtější styl, než je běžné, přesto je se svým rozhodnutím velmi spokojená. Ložnice je vytvořená v mezipatře nad obývací místností, a dokonale tak odděluje denní a noční část domku. Pro své hygienické potřeby sbírá dešťovou vodu nebo využívá místních zdrojů. Minimalizovala tak své náklady, a přesto si užívá pohodlný a plnohodnotný život ve vlastním bydlení.

Zdroj: Positive Vibration

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]