Vynikající domácí fígle, které zabrání vyblednutí barvy prádla

Fotografie: Freepik

Máte po každém praní dojem, že vaše oblečení ztrácí barvu? Pokud hledáte způsoby, jak zachovat barvu oblečení, máme pro vás skvělou zprávu. Známe přírodní metodu.

K udržení barvy svého oblečení nepotřebujete vůbec žádné chemikálie. Prozradíme vám několik přirozených způsobů, které zachovají bravu vašeho oblečení. Je jen a jen na vás, který z našich triků vyzkoušíte a budete používat. Začněme kořením, který má doma opravdu každý. Na zachování barvy vám poslouží například pepř nebo kuchyňská sůl.

Pepř nebo sůl nejen do jídla

Pouhá jedna čajová lžička pepře přidaného do prádla může zabránit domu, aby agresivní prací prostředek narušil strukturu vláken a tím ztrátu barvy. Pepř funguje dobře obzvlášť s tmavým oblečením. Zbytky pepře se při proplachování opláchnou. Velmi podobný účinek jako pepř má také kuchyňská sůl. Ta chrání vlákna před nadměrným oplachováním barvy během praní. Funguje nejlépe na tmavé oblečení. Na jednu pračku dejte jednu sklenici.

Fotografie: Freepik

Posloužit vám mohou také další pomocníci do kuchyně. Například ocet nebo citron. Díky octu budou oděvy navíc měkké a lesklé. Octem se skvěle změkčují ručníky, které obvykle praním zdrsní. Zapáchá octa se nebojte, s uschnutím zmizí. Alternativou octu je citron. Ten funguje ideálně na světlé a bílé oblečení a také odstraňuje skvrny. Po použití citronu navíc prádlo dobře voní. Tady se zápachu opravdu obávat nemusíte.

Pomůže také káva nebo černý čaj

Kromě výše zmíněných potravin a dochucovadel vám může pro udržení barevnosti prádla velmi dobře posloužit také káva nebo čaj. Ty vám pomohou udržet zejména černé nebo jiné tmavé barvy. Stačí dát vařit půl litru vody a do něj vložit černý čaj nebo kávu. Potom nalít roztok do prádla a vyplachovat ho. Dejte si však dobrý pozor na to, aby v pračce bylo pouze tmavé prádlo. Světlé nebo bílé by pochopitelně mohlo přijít k úhoně.

Fotografie: Freepik

Máme pro vás ještě další jednoduché tipy, jak udržet prádlo krásně barevné. Pokuste se prát věci vždy naruby, aby barvy praním tolik netrpěly. Pokud to jde, perte každou barvu zvlášť nebo alespoň co nejlépe vytříděné. Snažte se prádlem pračku příliš nepřeplňovat. A barevné věci perte v co nejstudenější vodě. Prádlu určitě bude stačit, když ho budete prát na nižší teploty. Ideální je také nepoužívat sušičku, která barvy ničí.

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]