Osvědčené metody pomohou odstranit plíseň a skvrny z oblíbeného oblečení

Skvrny, které způsobí plíseň, sice nepatří k těm nejčastějším skvrnám, se kterými se na našem oblečení potýkáme, ale pokud už se objeví, mnoho lidí neví, jak se jich správně zbavit, a tak často přistoupí k radikálnímu kroku a takto poškozené oblečení raději vyhodí. To ale není nutné, dnes pro vás máme několik praktických rad, jak se těchto skvrn můžete snadno a rychle zbavit a vaše oblečení zachránit.

Skvrny od plísní se nejčastěji objevují na oblečení, které bylo vystaveno působení vody nebo bylo nesprávně skladováno. V boji s těmito skvrnami je nutné zohlednit jednak barvu oděvu a také materiál, ze kterého je oblečení vyrobeno.

Bílé a světlé oblečení

Pro odstranění plísní z tohoto typu oblečení se nejlépe hodí bělidlo. Před vlastním použitím bělidla se ale vyplatí otestovat oděv, zda působení agresivního čistidla vydrží a nedoje k poničení struktury textilie.

Nejjednodušším způsobem, jak to vyzkoušet, je smíchat dvě čajové lžičky bělidla v čtvrt šálku vody, nanést kapku roztoku na nenápadné místo na postiženém oděvu a počkat přibližně jednu minutu. Následně místo osušit ručníkem a zkontrolovat, zda nedošlo ke ztrátě barvy. Pokud ne, můžete bělidlo na odstranění plísně použít. Většinou stačí oděv vyprat v pračce na nejvyšší teplotu, kterou daný typ textilie povoluje, a k pracímu prášku přidat tři čtvrtiny šálku bělidla.

Pokud je skvrna od plísně silná a odolná, před vypráním v pračce oděv namočte na dobu pěti až deseti minut do lavoru, do které dáte pět litrů teplé vody a čtvrt šálku bělidla. Pamatujte si, že bělidlo by se obecně nemělo používat na vlnu a hedvábí.

Barevné oblečení

Na barevné oblečení se vyplatí místo chlorového bělidla, které je vhodné na bílé oblečení, použít bělidlo kyslíkové. Tento typ bělidla je bezpečný z hlediska barev, nedojde k jejich poničení tak, jak je to možné při použití bělidla na bázi chlóru, ale nemělo by se používat na vlnu, hedvábí nebo kůži.

K odstranění menších skvrn stačí přidat do pračky dvě lžíce kyslíkového bělidla spolu s běžným pracím prostředkem. U větších nebo odolných skvrn se doporučuje před vypráním nanést na ně pastu vytvořenou smícháním tohoto bělidla s trochou vody.

Oblečení vyrobené z jemných tkanin

U jemných tkanin, jako je krajka, len nebo hedvábí, se použití bělidla, ať již chlorového a kyslíkového, vyhněte. Místo toho se doporučuje použít speciální produkt, například Engleside Restoration Fabric Cleaner. Jde o jemný odstraňovač skvrn, který  lze použít na většinu textilií, včetně jemných oděvů.

Obvykle stačí přidat tři odměrky tohoto produktu do lavoru s pěti litry teplé vody a oděv do vody namočit na dobu přibližně dvaceti minut. Poté oděv vyjměte, vyždímejte a celý proces opakujte ještě jednou s tím, že tentokrát necháte oblečení v roztoku namočené po dobu šesti až osmi hodin. Následně ho důkladně vypláchněte v čisté vodě a po plísni nebude ani památky.

Fotografie: Freepik