Přestaňte utrácet peníze za nákup předražených citronů a vypěstujte si doma jejich nekonečné zásoby za pár korun

Fotografie: Depositphotos

Citrony jsou pro naše tělo opravdu přínosné z mnoha důvodů. Není třeba je kupovat, můžete si je sami vypěstovat doma.

Citrony se po tisíciletí používají v ajurvédské medicíně a jsou vhodné k léčbě mnoha onemocnění. Navíc se dají využít také při vaření nebo jako náhrada některých kosmetických přípravků. Vhodné jsou také k čištění vaší domácnosti. Většina lidí si citrony kupuje v obchodě, stejně jako další citrusové plody. Přitom je zcela jednoduché si toto kyselé ovoce vypěstovat v domácích podmínkách.

K čemu je lze použít

Díky antibakteriálním vlastnostem můžete citronem odstranit nepříjemné pachy z lednice. Stačí jen houbičku namočit do citronové šťávy a umýt s ní lednici. Šťávou lze také mýt další druhy ovoce a zeleniny. Skvěle je tak vydezinfikujete. Citronová kůra je vhodná do odpadkového koše jako prevence proti zápachu. Stačí ji umístit pod pytel s odpadky a bude působit jako deodorant pro koš.

Fotografie: Pixabay

Pokud chcete, aby po citronech voněl celý váš byt, není nic jednoduššího než si vytvořit přírodní zvlhčovač vzduchu. Dále lze citrony použít k odstranění odolných skvrn z oblečení a vhodné jsou také k čištění povrchů z nerezové oceli. Na to je třeba připravit jen pastu z citronové šťávy a jedlé sody. Pastu je vhodné nejprve nechat působit a potom ji opláchnout čistou vodou a otřít suchým hadříkem.

Jak pěstovat citrony

Na pěstování citronů doma vám postačí jeden koupený citron, půda do květináče a také vhodný květník. Dále budete potřebovat plastickou fólii a slunný prostor v domě. Citron je třeba rozpůlit a odstranit semínka, zbavit je zbytků dužniny a dát do nádoby s vodou. Ponořené je nechte týden a denně měňte vodu. Poté je vyjměte a můžete je použít. Do dna nádoby udělejte otvory na vodu.

Fotografie: Pixabay

Poté do květníku dejte půdu a trochu vody, aby byla vlhká. Semínka zasaďte asi centimetr hluboko do středu květináče. Následně zeminu postříkejte vodou a zakryjte nádobu plastovou fólii. Tužkou do ní udělejte dírky a umístěte květináč na světlé a teplé místo bez přímého slunce. Po týdnu by se měly objevit první výhonky. Pak odstraňte fólii a přesuňte nádobu na místo s více světlem. Občas zalévejte.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]