Užitečná využití aloe vera v domácnosti, která by měl znát každý, kdo tuto rostlinu pěstuje

Fotografie: Shutterstock

Aloe je cenná rostlina, jejíž užitečnost byla vědecky prokázaná. Každý ji může pěstovat doma v květináči na parapetu. Pro mnohé je to dokonce plevel, protože péče o ní není náročná a roste velmi rychle. Vzhledově je to malá rostlina, která má silné zelené listy skrývající velké bohatství.

Listy mají gelovitou výplň, která obsahuje kromě vody vitamíny a minerály

Mezi vitamíny patří A, C, E nebo B, také v ní najdete hořčík, sodík, draslík, aminokyseliny, enzymy nebo mukopolysacharidy, které dobře působí na klouby, mastné kyseliny, které zase pomáhají bojovat proti zánětu. Saponiny jsou přírodní antibiotikum a snižují bolesti, polyfenoly jsou známé jako silné antioxidanty.

Jak vlastně aloe pomáhá? Stačí jedna lžička dužiny aloe vera denně a zlepšíte si imunitu. Po zranění nebo nemoci se budete rychleji zotavovat a posílíte celkový stav těla. Aloe je velmi hořká rostlina, a bude chutnější, když se smíchá s medem. K léčbě bolesti v krku použijte vodu zředěnou se šťávou z aloe 2:1. Zevně se aloe vera používá k léčbě:

  • Popálenin
  • Vředů
  • Odřenin
  • Podrážděné pokožky
Fotografie: Pixabay

List aloe můžete rozřezat na polovinu, odříznout ostré hrany a jejich dužinou potřít bolavou oblast nebo ji můžete uvázat jako obklad.

Pomocí aloe si můžete také zlepšit ústní hygienu

Aloe léčí také záněty dásní a bolestivé vředy v ústech, vyplachujte si ústa šťávou z aloe ve směsi 1:3 s vodou. Bojovat díky aloe můžete proti zácpě, lžičku aloe zahřejte a snězte alespoň 30 minut před jídlem. Aloe se hodně využívá také v kosmetice, protože dobře zvlhčuje pokožku, otevírá póry, odstraňuje toxiny a celkově pomáhá proti akné. Zbavit se můžete také celulitidy a strií.

Berte jen ty listy aloe, které jsou alespoň 15 centimetrů dlouhé, protože budou masitější. Řezané listy můžete skladovat ve tmě po dobu nejméně 24 hodin a teprve poté odstranit sraženou výplň, která pak bude hodnotnější a měkčí.

Pro orální použití vezměte jen vnitřek listu. Zelena pokožka listu obsahuje pryskyřičnou látku, která by mohla podráždit žaludek. Aloe se nedoporučuje těhotným ženám a také lidem, kteří trpí onkologickou chorobou.

Jak aloe vypěstovat? Rostliny mají rády sucho, takže je nepřelévejte. Stačí bohatě jednou za týden nebo za dva. Také milují teplo, ale nedávejte je na přímé sluneční světlo, které by je mohlo spálit. Jestliže ji přes zimu budete mít ve vlhkých prostorách, stačí zalévat méně než jednou za měsíc.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]