Úroda paprik pro celou rodinu: Vlastní pěstování zaručí lepší chuť, než mají papriky z obchodu

Fotografie: Depositphotos

Ceny potravin v obchodech neustále rostou a čím dál více lidí touží po vlastní úrodě. Vlastní úroda navíc vždy chutná mnohem lépe než ovoce a zelenina z obchodu.

Přestože se na první pohled může zdát, že pěstování papriky je záležitostí zkušených pěstitelů, ve skutečnosti jen stačí zaměřit se na pár klíčových pravidel. Dopřejte vysazené paprice tu nejlepší péči a odměnou vám bude na první pohled krásná a na první kousnutí dokonale chutná paprika. Užijte si vlastní bohatou úrodu paprik a vysaďte si tuto zeleninu v ten nejlepší čas.

Kdy vysadit papriku

Jarní počasí je často proměnlivé a nepředvídatelné, a proto je lepší nejprve si předpěstovat papriky doma. Semena do připravených truhlíků vysaďte již na přelomu února a března. Takto naplněné truhlíky umístěte na světlé místo s konstantní teplotou okolo 20–25 °C a pravidelně je zalévejte. Po 9–10 týdnech budou sazenice paprik dostatečně vzrostlé a připravené k venkovnímu přesazení.

Přesazení paprik do záhonu

Ať už máte vypěstované vlastní sazenice, nebo jste se rozhodli pro koupi sazenic v zahradnictví, ideální čas k jejich vysazení nastává koncem dubna nebo v druhé polovině května. Přesná doba výsadby se odvíjí od místa, kam chcete papriky zasadit. Na konci dubna můžete papriky vysadit do nevytápěného skleníku, v květnu pak na slunné venkovní záhony. Mezi jednotlivými rostlinami nezapomínejte dodržovat rozestupy 50–60 cm.

Vhodné místo k pěstování paprik

Aby vám papriky dobře rostly, měli byste k jejich výsadbě zvolit to nejvhodnější místo. Neměli byste je vysazovat na větrné a stinné místo. Papriky naopak chraňte před silný větrem, dopřejte jim co nejvíce světla a tepla. Půda by měla být mírně kyselá nebo neutrální. Ve špatných podmínkách vám papriky porostou pomalu nebo budou náchylnější ke vzniku chorob nebo hniloby. Neměli byste je pěstovat ani na záhonech, kde dříve rostly brambory, lilky nebo rajčata.

paprička
Fotografie: Pixabay

Na co při péči o papriky nezapomínat

Rostlina papriky neroste tak rychle jako například rajčata, přesto je dobré ihned po vysazení do skleníku nebo venkovního záhonu poskytnou rostlinám dostatečnou oporu. Správným uchycením rostlin papriky ochráníte před zlomením v důsledku silného větru. Půdu kolem paprik pravidelně mulčujte. Tím dodáte do půdy potřebné živiny, a navíc ji zahřejete. Co dva týdny papriky hnojte a pravidelně je zalévejte. V teplých dnech je pak zalévejte každý den.

Nejlepší čas začít sklízet

Ve skleníku se můžete na první úrodu paprik těšit již v první polovině července. Úroda na venkovních záhonech může být opožděná o 3–4 týdny. Ve skleníku období sklizně paprik obvykle trvá až do konce října a výjimečně do začátku listopadu. Při sklizni jednotlivé papriky neodtrhávejte ručně, ale použijte k jejich sběru ostrý nůž nebo nůžky. Při práci se postupujte tak, abyste nepoškodili výhony ani další plody.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]