Šťavnatá chuť melounů se často spojuje s teplým, tropickým klimatem. Toto lahodné ovoce však lze úspěšně pěstovat i v mírných oblastech střední Evropy.
S trochou péče a pozornosti můžete i v našich podmínkách vypěstovat sladké melouny s výjimečnou chutí a kvalitou. Ty jsou oblíbeným letním osvěžením, které si jen málokdo během sezóny odpustí. Poslední teplá léta pěstování melounů na českých zahradách nahrávají. Pokud jste se do pěstování melounů ještě nepustili, vyzkoušejte to letos. Co tedy udělat, aby se melounům dařilo?
Výběr správné odrůdy melounů
Výběr vhodné odrůdy melounů je klíčový, abyste uspěli s jeho pěstováním v mírném podnebí. Nemusíte se však děsit. Semínka melounů, která se prodávají v našich zahradnictvích a hobbymarketech, už splňují podmínky, aby mohli úspěšně růst i u nás. Na vás tedy je, zda si vypěstujete klasický vodní meloun s červenou dužinou, nebo se pustíte i do jiných druhů.
Optimální čas a podmínky pro výsadbu
Melouny vyžadují dlouhou teplou vegetační dobu, alespoň 70–100 dní, v závislosti na odrůdě. Pro výsadbu melounů je tedy vhodné pozdní jaro, když je teplota půdy stabilně nad 15 °C. Pro co nejlepší start melounů zvažte použití černé plastové mulčovací fólie nebo tkaniny k ohřátí půdy a potlačení plevele. Textilní ochrana pomáhá také udržet vlhkost půdy, a tím urychlit růst rostlin.
Melouny lze začít pěstovat ze semen, která vysejete doma, a to 4–6 týdnů před výsadbou na záhon. Můžete je však vysévat i přímo na zahradu. V tomto případě vysévejte melouny po třech, abyste měli jistotu, že alespoň nějaký vyklíčí. Poté, co vzejdou, ponechte jen nejsilnější rostlinu. Předpěstované sazenice vysaďte po jedné, v rozestupech 60–90 cm, v závislosti na velikosti odrůdy. Melounům vyberte místo na plném slunci s dobře propustnou půdou bohatou na organické látky, které jste dodali v podobě kompostu nebo vyzrálého hnoje.
Zálivka a péče o rostlinu
Udržujte půdu pravidelně vlhkou, ale ne přemokřenou. Snažte se zalévat přímo ke kořenům, abyste se vyhnuli vzniku plísní na listech. Meloun preferuje pravidelnou zálivku. Ideální však je, pokud ho zalijete 2× týdně, přibližně 10 l vody na jednu rostlinu. Každodenní zalévání v menších dávkách může způsobit praskání plodů. První hnojivo vhodné pro melouny aplikujte hned při výsadbě a znovu, když rostliny začnou kvést. Později se vyhněte hnojivu s dusíkem, protože ten podporuje růst listů na úkor vývoje plodů. Během dozrávání plodů už rostliny nehnojte.
Také protrhávejte všechny poškozené a nemocné listy a odstraňte i ty, které později stíní plodům. Na jedné rostlině nenechávejte více než šest plodů. Ani při příznivém počasí a dobrých podmínkách jich stejně více nestačí dozrát. Podporujte opylovače tím, že poblíž vysadíte květiny, nebo květy melounů opylujte ručně, pokud je to nutné. Melouny můžete nechat pnout po zemi. V tomto případě pod ně dejte textilii, abyste zabránili vzniku plísňových chorob. Lepší je však melounům zajistit oporu podobně jako okurkám.
Sklizeň
Znát správný čas sklizně melounů je klíčové pro dosažení nejlepší chuti a konzistence. Znaky zralosti se liší podle odrůdy, ale některé jsou obecné. Zralý meloun vydává sladkou ovocnou vůni a stopka se začíná scvrkávat a usychat. Meloun je nejlepší ten čerstvě utržený, ještě prohřátý od sluníčka. V lednici však vydrží až týden.