Praní oblečení bez chemie: Volně rostoucí břečťan plný saponinů čeká na sběr

Fotografie: Depositphotos

Pokud jste příznivcem přírodních čisticích látek bez zbytečné chemie, určitě vás bude zajímat tento přírodní prací prostředek, který se vyrovná těm kupovaným.

Věděli jste, že obyčejný břečťan obsahuje saponiny, což jsou přírodní sloučeniny s vynikajícími čisticími vlastnostmi? Saponiny při smíchání s vodou vytváří pěnivý efekt, čímž pomáhají odstraňovat nečistoty a skvrny z tkanin. Přidáním jedlé sody si tak můžete jednoduše vyrobit vlastní prací prostředek, který si poradí s většinou odolných skvrn. Navíc je šetrný k vláknům vašeho oblečení a nezatěžuje životní prostředí.

Jak si připravit ekologický čistič na praní

Najděte si v okolí rostlinu břečťanu a ujistěte se, že není postříkaná pesticidy nebo jinými chemikáliemi. Vyberte tmavě zelené listy z horní části rostliny, které vypadají zdravě, a natrhejte jich větší hrst. Doma listy přes cedník důkladně propláchněte pod studenou vodou, abyste odstranili případné nečistoty. Listy poté vložte do hrnce, přidejte lžíci jedlé sody a vše zalijte vroucí vodou.

Listy by měly být zcela ponořené. Nechte vše v hrnci louhovat 8–12 hodin. Připravte si vhodnou nádobu a přes jemné sítko vzniklý výluh přeceďte a láhev uzavřete. Pamatujte, že břečťan je jedovatý, a proto s ním zacházejte jako s každým jiným čisticím prostředkem. Láhev řádně označte a dejte z dosahu dětí, abyste zabránili náhodnému požití.

Jak prát s břečťanovým čističem

Břečťanový odvar používejte stejně jako jiné tekuté prací prostředky. Nalijte ho do přihrádky na prací prášek nebo použijte plastovou nádobku a umístěte ji přímo do bubnu pračky. Dávkování uzpůsobte množství prádla. Pro začátek dejte menší množství a při dalším praní můžete přidat, pokud by se vám zdálo, že je prádlo nedostatečně vyprané.

Přihrádka na prací prášek je rozdělena na 3 části. Skoro nikdo ale neví, jak je využít správně

Břečťanový čistič je nejen ekologický, ale ocení ho i lidé s alergiemi na nejrůznější chemikálie. Je totiž hypoalergenní a pravděpodobnost vzniku alergické reakce je mnohem nižší než u běžných pracích prostředků. Navíc je velmi šetrný ke tkaninám a bez obav s ním můžete prát i hedvábí a jiné jemné materiály. A konečně – jeho výroba téměř nic nestojí.

Zdroj: Newsitamea

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]