Jarní výsadba česneku není žádná věda. Stačí si připravit vhodnou půdu a hnojivo

Fotografie: Freepik

Jarní česnek není žádná novinka. Někdo prostě sází česnek na podzim, jiný až na jaře. Je však zapotřebí si vybrat tu správnou odrůdu.

Není pravda, že kdo nevysázel česnek koncem podzimu, může na letošní úrodu zapomenout. Existují i jarní odrůdy, které se vysazují zpravidla v dubnu. Důležité je, aby půda byla již prohřátá, a to minimálně na 6 °C. Sázejte nejpozději do počátku května; pak už bude zem příliš teplá a česnek by špatně kořenil.

Výběr stanoviště a příprava půdy

Česnek má rád teplo, sluneční svit a to, co se mu nelíbí, je průvan. Místo, kde je příliš větrno, tedy rovnou zavrhněte. Vhodná není ani příliš těžká půda, kde se drží vlhkost. To by způsobilo česneku hnilobu. Optimální je půda písčito-hlinitá, jak se píše na webu GarlicStore. A jestli jste na podzim zarývali do záhonků uleželou chlévskou mrvu nebo vyzrálý kompost, tak právě tam je vhodné nyní česnek vysadit.

Jestliže však zeminu vyhnojenou nemáte, pak přimíchejte buď univerzální zahradní substrát s hnojivem na 6 týdnů, které se pomalu uvolňuje, nebo budete muset každý měsíc pravidelně přihnojovat. Vhodné je guáno, kejda ze slepičinců anebo drůbeží hnůj v granulích. Pak jsou na trhu také tekutá a gelová hnojiva, která se přidávají do zálivky – poraďte se s personálem, která jsou pro česnek nejvhodnější.

Vhodné hnojení jahod je klíčem k vypěstování bohaté úrody. Poslouží i hnůj a kávová sedlina

Výsadba jarního česneku

Abyste zabránili nemocem a škůdcům, namočte česnek před výsadbou na pár hodin do sírového roztoku s názvem Sulka. Vhodný je i manganistan draselný. Tak zahubíte nežádoucí mikroorganismy, jimiž už mohly být stroužky napadené, a zabráníte tvorbě plísní a dalších chorob. Jednotlivé stroužky vysazujte asi 4 cm hluboko, ve vzdálenosti 10–15 cm, kořenovou částí dolů, jak uvádí web IReceptář.

Nepřipravujte si žádné hluboké díry kolíkem – když pod stroužkem zůstane prázdný prostor bez zeminy, nezakoření. Vytvořte si dolíček prstem a stroužky opatrně vložte. A přihrňte. Po výsadbě půdu lehce přihrňte a zalijte. Zálivka nemusí být vydatná, ale prvních 14 dní musí být pravidelná, nejlépe 2x týdně. Záležet bude i na aktuálním počasí, podle toho, jak bude půda rychle vysychat.

Nadměrnému vysychání můžete zabránit mulčem z dřevěných hoblin. A také vysazený jarní česnek ochráníte před jarními výkyvy počasí. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás rovněž popsali postup při jarním hnojení česneku.

Zdroje: IReceptář, GarlicStore

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*