Zahrada na jaře – jaké jarní práce vás čekají?

Jaro je již konečně tady a vaše zahrada se pomalu začíná probouzet ze zimního spánku, což si vyžaduje maximum vaší pozornosti a svědomité péče. Březen a duben představuje ideální období pro výsadbu nových stromků a keříků, v tomto čase je vhodné sázet zeleninu i květiny, rovněž by se nemělo zapomenout na důkladné hnojení či prořezávání větví. Sezona již pomalu klepe na dveře a vaše zahrada po dlouhé zimě potřebuje vaší pomoc, aby vám následně mohla dělat tu největší parádu a stala se tak vaší chloubou, kterou vám budou závidět sousedé i náhodní kolemjdoucí. Jaké jarní práce na vás v tento čas čekají a čemu je potřeba věnovat pozornost? To se dozvíte v dnešním článku!

Příprava záhonků

Patříte-li mezi nadšené pěstitele, pak se určitě nemůžete dočkat chvíle, kdy budete moci konečně zasadit květiny, bylinky nebo zeleninu. Tomuto úkolu ale předchází dostatečná příprava záhonků, ke které můžete přistoupit tehdy, kdy půda vyschne. Následně je potřeba půdu prokypřit, vyplenit případné škůdce a uhladit, aby byla připravena na svůj čas.

Výsadba stromků a keříků

Chcete-li si na zahradě vysadit prostokořenné sazenice, je právě teď ideální čas. Broskvoně, meruňky i nektarinky mají nejraději brzký termín, proto určitě na nic nečekejte a do jejich výsadby se pusťte co nejdříve. Právě teď je vhodná doba i pro výsadbu listnáčů, ořešáků, bříz, jehličnanů a ostatních stálezelených dřevin. Doporučujeme zkrátit kořeny a větvě u mladých ovocných stromků ještě před výsadbou, čímž podpoříte jejich růst.

Co se keřů týče, je právě teď ideální doba pro výsadbu druhů citlivějších na chlad. Mezi takové keře patří například komule, popínavé rostliny nebo třezalky. Chcete-li si na zahrad vysadit maliník, můžete k tomuto úkolu přistoupit ještě na konci měsíce března, stejně tak lze vysadit i borůvky nebo jahodník.

Hnojení

Na začátku jara by se nemělo zapomínat ani na hnojení ovocných stromů, kterým tam dodáte potřebnou sílu. Doporučujeme dopřát jim dávku uleželého hnoje nebo dobře vyzrálého kompostu. Intenzitu hnojení je třeba přizpůsobit typu půdy, jestliže je na vaší zahradě spíše těžká půda, bohatě postačí budete-li stromy hnojit jednou za dva roky, naopak je-li tam půda lehká, doporučujeme hnojit každý rok.

Obrázek: pixabay.com