Vysaďte si do zahrady určité rostliny a klíšťat se už nikdy nemusíte bát

Klíšťata se na zahradách objevují každoročně, a to i pokud je ta vaše někde ve vilové čtvrti ve městě. Obvykle je přenášejí drobná zvířata, jako jsou myši, krysy, krtci nebo práci, ale často je musíte vytahovat také z kožichů vašich domácích mazlíčků. Klíšťatům se však naštěstí lze snadno a efektivně bránit, stačí na zahradě vysadit ty správné rostliny, které tyto nevítané parazity odpuzují.

Jak mohou rostliny odpuzovat klíšťata?

Rostliny jsou obecně v potravním řetězci hodně nízko, pochutnávají si na nich viry, bakterie, hmyz i zvířata. Aby rostliny přežily, vyvinuly se u nich zajímavé obranné mechanismy. Některé jsou jedovaté, jiné mají vůni nebo barvu, které se potenciálním útočníkům nelíbí. A mají také chemické zbraně – esenciální oleje a toxiny. Například tabák produkuje nikotin, který zabíjí většinu hmyzích škůdců.

Pro savce bezpečné

Esenciální oleje likvidují především hmyz, roztoče a pavoukovce. Většina přírodních pesticidů, které rostliny ke své obraně produkují, je naštěstí pro lidi a většinu vyšších zvířat, jako jsou savci či ptáci, zcela neškodná. Pokud tedy nebudete již zmíněný tabák kouřit. Lidé naopak esenciální oleje využívají ve farmakologii i dalších oborech.

Specializované rostliny

Kromě toho, že se rostliny liší vizuálně i nároky na půdu a péči, různí se také specializací svých obranných mechanismů. Některé se umí bránit mikrobům, jiné jsou odolné proti houbám a plísním a další spolehlivě zastaví parazity. Využívání správných rostlin na správném místě můžete své zahradě hodně pomoci. Chcete-li se zbavit klíšťat, na zahradě vám nesmí chybět:

  • Česnek, který využijete také v kuchyni
  • Šanta kočičí, která kromě odpuzování klíšťat zamotá hlavu také vaší kočce
  • Rozmarýn, další aromatické koření pro vaši kuchyni

  • Pelyněk

Fotografie: Pixabay

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]