Nenechte si ničit život těmito nenasytnými škůdci a vyzvěte je na souboj. Garantujeme vám, že v duelu s měděnou páskou nebudou mít šanci.
Metod pro eliminaci slimáků na zahradě existuje celá řada. Některé z nich jsou však účinnější než jiné. A jednou z nejlepších je jednoznačně použití měděné pásky. Koupíte ji v hobbymarketu za pár desetikorun (ta s lepicím proužkem bývá o trochu dražší) a na všechna potřebná místa ji aplikujete během několika minut. Na jakém principu to vlastně funguje?
Měděná páska využívá statickou elektřinu
Je to vlastně jednoduché. Slimáci měď nemají rádi, protože jim při kontaktu uděluje mírný elektrický šok. Ne, nezabije je to. Ve skutečnosti měď vytvoří na záhonku pouze jakousi bariéru, která je bude držet dál od oblastí, kde je nechcete. Tento systém se používá zejména na vyvýšené záhony nebo pro ochranu stromů. Mědí však můžete obalit i nejrůznější nádoby, květináče a jim podobné.
Dbejte zejména na dostatečnou šíři bariéry
Jak na správnou aplikaci? Pamatujte si, že měděná páska musí být vždy dostatečně široká – to bohužel většina obyčejných pásek na našem trhu nesplňuje. Vyplatí se tedy položit dva pruhy vedle sebe, dohromady by měly mít na šířku 15 až 20 cm, protože ti největší a nejškodlivější slimáci si s menšími překážkami snadno poradí. Jsou na to totiž tělesně přizpůsobeni.
Jednoduše se prohnou do oblouku a země se dotknou až na druhé straně. Tato slimáčí monstra pak samozřejmě umí na záhoncích nadělat i největší škody. I jeden jediný velikán dokáže za jedinou noc zničit třeba kompletní výsadbu salátu. A o to pečlivěji byste ji před ním měli chránit. Trocha péče při aplikaci mědi se proto jednoznačně vyplatí.
Slimáci jsou vynalézaví, přechytračte je
Správné použití si ukážeme třeba na vyvýšeném záhonu. Na jeho základnu důkladně připevněte měděnou pásku (hodit se vám bude ta s lepicím proužkem). Pokud ji pokládáte na hlínu, pak dbejte na to, abyste ji omylem nezasypali. Ztratila by totiž na účinnosti. U květináčů postupujte podobně. Ovšem máte-li k dispozici například měděné pletivo, pak ho jednoduše použijte k zabalení celé nádoby.
U stromů připevněte měděnou pásku na spodní část kmene, a to opět v dostatečné šíři. A malé sazenice na záhonku můžete jednoduše obkroužit vysokým měděným páskem, který nastojato mírně zatlačíte do země. Slimáci se totiž umí i poměrně dobře podhrabávat a byla by škoda jim cestu k vaší zelenině nebo mladým květinám takto usnadňovat.
Dbejte na to, aby měď neztratila účinnost
Ale aby byla měď účinná, musíte se o ni také řádně starat. Především je nutné ji pravidelně čistit octem, jinak zoxiduje a přestane fungovat. Pásky na záhonech pak zkontrolujte po každém větru nebo dešti a smeťte z nich navátou zeminu. Posloužila by slimákům jako přirozený most.
Zdroj: Slughelp