Pavučiny na stromech jsou problémem nezkušených. Předivku brslenovou odradí postřik s vratičem

Fotografie: Depositphotos

Přítomnost pavučin obalujících větve stromu může prozrazovat přítomnost nezvaného hosta ve vaší zahradě. V takové chvíli je potřeba ihned začít jednat.

Výskyt živočichů i různých druhů hmyzu je v zahradách naprosto běžný. Každý návštěvník po sobě zanechává více nebo méně viditelné stopy. Pokud však najdete stromy obalené hustými pavučinami, měli byste zbystřit. Jejich tvorbu nemají na svědomí pavoukovci, nýbrž housenky, které vás mohou o rostliny snadno připravit.

Kdo způsobuje pavučiny na stromech

Za tvorbou hustých sítí připomínajících pavučiny ve skutečnosti stojí housenky předivky brslenové. Jedná se o druh motýla, jehož larvy se kuklí na stromech, kde vytváří síťové útvary podobné stanům. Často tento hmyz napadá jabloně, vrby, topoly nebo jeřabiny. Najít ho však lze i na okrasných keřích. Housenky se živí listy stromů nebo pupeny.

Jak se těchto škůdců zbavit

Ve chvíli, kdy tyto specifické pavučiny na stromě objevíte, sáhněte po přírodních postřicích, kterými nahradíte chemické insekticidy. Takto se hmyzu zbavíte, aniž byste poškodili zdraví stromů nebo ublížili životnímu prostředí. V ideálním případě postřik aplikujte brzy na jaře. Většinou se však tyto housenky objevují po celou sezónu a škodí.

Jak vyrobit postřik proti housenkám

Účinný postřik si snadno připravíte pomocí vratiče obecného. Stačí 300 g této byliny nebo 30 g sušené zalít 10 litry odstáté vody a nechat 24 hodin louhovat. Ve chvíli, kdy se na hladině vytvoří pěna, máte hotovo. Nálev přeceďte a dále ještě nařeďte vodou v poměru 1 : 2. Výslednou směs přelijte do nádoby s rozprašovačem a naneste na napadené stromy.

Vyžeňte pavouky z domácnosti jednou provždy. Jde to i humánním způsobem tak, abyste nepřišli o štěstí

housenky pavučina
Fotografie: Asurnipal / Creative Commons / CC BY-SA

Abyste zabránili jejich přesídlení, lze tento postřik použít i k preventivnímu ošetření okolních stromů. Čím dříve se tohoto škůdce v zahradě zbavíte, tím lépe. V případě potřeby celý postup několikrát během sezóny zopakujte. Nezapomeňte stromy následně pravidelně kontrolovat, abyste mohli předejít jejich opětovnému výskytu nebo jinému problému.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]