Mladík bez zkušeností si svépomocí postavil útulný dům na kolech. Za relativně málo peněz dosáhl nezávislosti

Fotografie: Rolling Tiny House GmbH / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0 de

Chtěl dokázat, že vlastní bydlení si může postavit opravdu kdokoliv. Že zapotřebí nejsou velké peníze ani zkušenosti, ale hlavně odhodlání se do toho pustit.

Velké bydlení, velká hypotéka a také velké starosti s penězi. Tak ve zkratce popisuje mladý americký youtuber tzv. americký sen. Jemu ale více připomíná spíš noční můru, a tak se rozhodl inspirovat konceptem tiny house. Malé bydlení, malá plocha, ale také malý rozpočet.

Youtuber čerpající z YouTube

Jak je zřejmé z článku na TheSun, ve kterém David Rule představuje svůj příběh, byl jeho velkou inspirací Bořek Stavitel. Se sebedůvěrou načerpanou v dětství při sledování tohoto pořadu se rozhodl postavit si od základů své vlastní bydlení. A to bez jakýchkoliv předchozích zkušeností. „Moc jsem nevěřil, že to dotáhne do konce,“ uvedl k tomu jeden z mladíkových sousedů.

Jak postupovat při stavbě takového tiny house, hledal David den po dni v tutoriálech na YouTube. Že záležitost stavění nemovitostí svépomocí na zelené louce není jenom záležitostí zahraničí, dokládají nejrůznější české návody, ať už v knižní podobě, či příručkách, formou videí a webů, jak informuje PrDeník. David se nicméně rozhodl pro YouTube, a to i z prostého důvodu, že je v tomto prostředí jako doma, neboť i on sám je youtuberem.

Domek s líbivou fasádou

Jelikož cílem stavby bylo získat nezávislost, vydal se David cestou malé plochy. Jeho tiny house se svými 14 m2 tak do určité míry připomíná minidomek jiného mladého muže, o němž jsme psali na BydlímeÚtulně. Oba mladíci se také rozhodli pro stavbu tiny house na přívěsu, aby ho mohli přemisťovat podle své libosti, případně v něm bydlet na cestách.

Pro 2 ženy je zahradou celý svět. V jejich plně zařízeném útulném domově na kolech cestují i pracují

David začal pořízením přívěsu z druhé ruky, který zabral poměrnou část celkového rozpočtu 185 000 korun. Na přívěs pak nainstaloval desky a prkna, čímž si vytvořil podlahu. Stěny vytvořil z dřevěného rámu, který vyplnil deskami z dřevotřísky. Práci si dal rovněž s fasádou, kterou zajistil nepromokavou fólií, kterou schoval pod vlněný plech v kombinaci s cedrovými prvky. Při tvorbě korpusu nezapomněl ani na vyvýšený prostor na spaní s výhledem na hvězdy.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]