Nikdo nemá rád zamlžování oken, neboť přes orosené sklo nic nevidíte, navíc se okolo mohou začít vytvářet plísně. Takže je se situací zapotřebí něco dělat.
Zamlžování oken v bytě je způsobeno několika faktory. Hlavním důvodem je kondenzace vodní páry na skle. Proto se v kuchyni používá digestoř, anebo hospodyňky vaří při pootevřeném okně. Jinak se pára, která při vaření vzniká, usadí nejen na oknech, ale i na stěnách a také třeba na kuchyňských skříňkách, což je ještě horší, neboť ty se vlhkem rozlepují i rozpadají.
Kdy a proč se okna zamlžují
Dále se orosená okna objeví, když v bytě sušíte prádlo, zejména poblíž radiátorů nebo přímo na nich. To jsou okna zamlžená raz dva. Nejčastěji se jev srážení vlhkosti na oknech projevuje s příchodem chladnějších měsíců. V bytě je teplo, venku zima. A právě v důsledku výrazně rozdílných teplot se vlhkost v bytě sráží na okenních tabulích. Zamlžování oken je nutné co nejvíce omezit či mu zcela zabránit.
Situaci můžete zlepšit dostatečným větráním ve slunečných dnech. Větrání v dešti nemá takový efekt; nejenže to neumožní odvod vlhkosti z interiéru, ale ještě vám pronikne do bytu vlhkost zvenčí. Zjistěte také, zda nemáte poškozené okenní těsnění – tak by mohl venkovní vlhký vzduch pronikat do bytu, radí web IdealHome.
Kvůli špatnému nastavení oken platí 92 % Čechů za vytápění tisíce korun navíc. Tento trik zabere pár vteřin
Jak s rosením oken bojovat
Pokud by se vám žádnou metodou nepodařilo zamlžování okenních tabulí zabránit, bylo by možná nejlepší, kdybyste investovali do odvlhčovače vzduchu. Plesnivé stěny kolem oken vás mohou přijít mnohem dráž. Jednak kvůli neustále nové výmalbě s použitím protiplísňových přípravků, jednak se pobyt v bytě, kde jsou spory plísní, může odrazit na zdraví alergiků i astmatiků.
Na webu Kobieta však zveřejnili dobrou radu, jak se s nadměrnou vlhkostí vzduchu v interiéru a její kondenzací na oknech vypořádat. Řešení je snadné, levné, rychlé – pomůže vám obyčejná kuchyňská sůl. Ta má schopnost absorbovat vlhkost z okolního prostředí (hygroskopické vlastnosti), a díky tomu pak nemusí ke kondenzaci vodních par na oknech vůbec docházet. Nasypte sůl do misky a tu postavte na parapet. Jestli se mlží velká okna, prostě použijte víc mističek.
A bude po usazování kondenzátu na okenních sklech. Když dáte misky se solí k oknům večer, uvidíte, že se ze sypké soli začaly vytvářet hrudky. A čím víc jich je, tím víc vlhkosti sůl pohltila. Na BydlímeÚtulně jsme vás také upozornili, že je nejvyšší čas přepnout těsnění oken na zimní režim.
Napište komentář