Zahrádkářský způsob pěstování rajčat ve skleníku. Extrémně jednoduchý, vysoká úroda zaručena

Fotografie: Depositphotos

Rajčata patří mezi zeleninu, kterou na našich zahradách, balkonech i ve sklenících pěstujeme nejčastěji. Díky správné péči můžete maximalizovat svou úrodu. Víte, jak je správně prořezávat?

Abychom letos sklidili co nejvíce rajčat, je potřeba se o své rostliny náležitě starat. K tomu patří i prořezávání rajčat, díky kterému celý keř provzdušníte. Prořezávání se týká zejména skleníkových rajčat, která jsou mnohem náchylnější na houbová a plísňová onemocnění, než rajčata, která pěstujeme přímo venku na zahradě.

Proč prořezávat?

Když pěstujete rajčata na zahradě, prořezávat je nemusíte. Ovšem u skleníkových rajčat je to jiné. Ve skleníku je totiž mnohem větší úroveň vlhkosti. To znamená vyšší pravděpodobnost rychlého šíření hub a plísní. Tomuto napomáhají také poměrně vysoké teploty, které ve skleníku panují. Mezi nejdůležitější kritéria péče o skleníková rajčata patří zalévání a hnojení. Léčba škůdců a jiných chorob v tomto případě není doporučením, ale povinným postupem.

Fotografie: Freepik

Prevence proti škůdcům a chorobám

Aby následující metoda prořezávání rajčat byla účinná, je zapotřebí ji používat pravidelně. Hlavním cílem prořezávání rajčat je zbavit se takových odnoží, které by rostlinu zbytečně vyčerpávali. Je zapotřebí, aby rostlina dodávala veškerou svou sílu a energii k dozrávání plodů, nikoli k produkci dalších a dalších výhonů. V tomto případě nemluvíme o odříznutí listů, ale o odstranění výhonků, jedná se o zcela odlišné pojmy.

Výhody prořezávání

Zkušení zahradníci vědí, jak důležitý je každý z těchto postupů pro budoucí sklizeň. Proto musí být prováděny obratně a moudře. Pokud rajčata prořežete, můžete se těšit z těchto výhod:

  • brzy zralá sklizeň,
  • větší množství ovoce,
  • delší období plodnosti,
  • rostliny bez houbových chorob a plísní,
  • aktivní proces fotosyntézy,
  • proces ventilace v normálním režimu.
Fotografie: Freepik

Jak prořezávat?

Nejprve zbavte rostliny hnědých a zažloutlých listů. Ty jsou důvodem plýtvání energie vaší rostliny, a jak už bylo řečeno, energii potřebuje rostlina na vývoj plodů. Navíc jsou tyto rostliny rodištěm různých chorob rostliny. Dále je třeba odříznout spodní listy, které jsou zbytečné, ale vyžadují spoustu energie rostliny. V případě rajčat, která se pěstují na otevřeném terénu, toto doporučení neplatí a není relevantní, protože spodní listy v tomto případě slouží jako spolehlivá podpora pro kmeny a neměly by být odstraněny.

Odstřihnout listy nebo ne?

Někdo říká, že listy by neměly být vůbec odtrhávány, zatímco jiní jim odporují a tvrdí opak. Abychom pochopili, kdo má pravdu, budeme muset asi trochu experimentovat. Vyzkoušejte obě metody. Listy můžete odtrhnout na jedné polovině svých rostlin a na druhé polovině je ponechat. Na konci sezóny v období sklizně můžete porovnat, která metoda byla úspěšnější a přinesla větší úrodu.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]