Zahradní jezírko třikrát jinak. Vždy velmi jednoduše a rychle

Je vaše zahrada spíše estetického ladění? Potom na ní nesmí chybět stylové zahradní jezírko. Jak ho vybudovat? Ukážeme vám tři možnosti. A pokaždé to zvládnete svépomocí, a to celkem jednoduše a rychle. Ani jednou nebude třeba oslovovat profesionální firmy, které jsou pro vaše potřeby zbytečně drahé.

Správné místo jako základ

Než se vůbec pustíte do čehokoliv, mějte jasno v tom, kde chcete zahradní jezírko mít. Ujasněte si jak konkrétní prostor, tak i to, jaký bude mít tvar a jak bude velké. I když v budoucnu se dá změnit vše, bude to stát zbytečně mnoho úsilí. Lepší je na pár minut zapojit svůj mozek a budování realizovat s tím, že na tomto místě vše zůstane.

Díra, potom písek

Pusťte se do kopání. Vykopejte přesně tak velkou, a tak hlubokou jámu, jak chcete, aby zahradní jezírko vypadalo. Stejně tak by jáma měla odpovídat i jeho tvaru. Když jste hotovi, je třeba důkladně prosít písek, aby v něm nebyli žádné velké ani ostré kameny. Písek nasypte v menší vrstvě do jámy. Poslouží jako ochrana před proražením folie.

Nyní folii

Potřebujete zajistit, aby vám voda neunikala. Není nic jednoduššího než dostatečně velká folie. Tou vyložte celou vykopanou díru, aby kopírovala jak dno, tak i stěny vašeho jezírka. Měla by mát určitý přesah, kde ji zatížíte kameny, aby nesklouzla. Nebojte se, tuto část následně zamaskujete a rozhodně nebude vidět.

Na závěr vodu

Vše je připraveno k tomu, abyste mohli své zahradní jezírko napustit vodou. Vezměte hadici, pusťte ji a můžete začít s napouštěním. Voda by měla končit zhruba pár centimetrů od okraje vašeho zahradního jezírka. V něm nechte vodu pár hodin a kontrolujte, zda neubývá. Pokud ano, je někde ve folii díra, kterou je třeba najít a opravit.

Na závěr estetika

Zahradní jezírko máte zbudováno, a tak už stačí jenom poslední krok, kterým je úprava jeho estetického rázu. Zde se nejvíce hodí například zemina, do které zasadíte rostliny, stejně jako přijdou vhod i různé druhé větších či menších kamenů. Zapomínat nelze ani na vodní hladinu, kde mohou být vodní rostliny všeho druhu.

Hledáte inspiraci?

Pokud hledáte inspiraci, podívejte se na povedené realizace. Například stylové zahradní jezírko s vodopádem, které je skvělou volbou na místech, kde má vaše zahrada sklon, který se dá tímto způsobem využít.

Druhým řešením může být jezírko umístěné v samotném rohu vašeho pozemku, například hned vedle jedné z cestiček, které vaší zahradou vedou. Oddělení je dne stylově řešeno menším kamenným valem po celém obvodu.

Třetí varianta patří mezi nejjednodušší. Takové zahradní jezírko vypadá stejně, jako takové vodní plochy, které najdete všude v přírodě. Jak je vidět, stačí jen pár velkých kamenů a rostlin. Příroda se už postará.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]