Epsomská sůl pro rajčata a její další překvapivá využití v zahradě

Epsomská sůl má léčivé vlastnosti a nejčastěji se používá ke zmírnění bolesti. Po staletí se používá jako léčba mnoha zdravotních neduhů. Jde o sůl skládající se z hydratovaného síranu, přirozeně se vyskytujícího minerálu nalezeného v Epsomu v Anglii. Mimo využití soli v domácnosti (třeba ke koupelím) lze epsomskou sůl použít jako ekologický zahradní prostředek, který dokáže zvětšit velikost plodů – rajčat, paprik a dalších.

Epsomská sůl obsahuje asi 10% hořčíku a 13% síry. Také se nazývá síran hořečnatý , jedná se o vysoce krystalické hnojivo rozpustné ve vodě. Hořčík je důležitý pro klíčení semen a produkci chlorofylu, podporuje transport vápníku do horních částí rajčete a usnadňuje vstřebávání živin.

Zálivka pro rajčata z epsomské soli

Smíchejte 1 lžíci epsomské soli v 1 litru vody. Zalévat tímto roztokem můžete každé 3 až 4 týdny. Použít můžete také epsomský roztok v rozprašovači a jednou za čas rajčata roztokem postříkat.

Klíčení semen

Pokud zamícháte do půdy před sázením epsomskou sůl, zaručíte úspěšnější pěstování plodů. Obsažený hořčík pomáhá semenům s rychlejším klíčením, protože posiluje buněčné stěny. Na 30 čtverečních metrů potřebujete 1 šálek epsomské soli. Nebo jednu až dvě polévkové lžíce do každé jamky před vysázením semen.

Přesazování rostlin

Každý zkušený i méně zkušený zahradník ví, že přesazování je pro rostlinu „transplantační šok“. Přírodní roztok (hnojivo) v podobě epsomské soli pomáhá rostlinám předejít poškození kořenů a překonat šok z přemístění rostliny. Buď rostlinu zalijte roztokem z epsomské soli nebo dejte sůl na dno nádoby či vyhloubené jamky, nasypte půdu a umístěte rostlinu. Kořeny by neměly přijít do kontaktu přímo se solí.

Krásné zelené listy

Rostliny, kterým chybí hořčík, mohou mít žluté listy. To proto, že hořčík je klíčovou složkou při výrobě chlorofylu. Nasypte trochu epsomské soli kolem rostlin, docílíte zdravějšího vzhledu rostliny. Epsomská sůl tak pomáhá květinám, trávě, keřům, stromům, zelenině.

Jak epsomská sůl pomáhá v zahradě?

  • Větší a silnější plody

  • Sladší ovoce a zelenina

  • Odstraňuje zahradní škůdce

  • Urychluje klíčení semen

  • Posiluje a vyživuje rostliny

  • Dodává půdě výživu

  • Krásné a bohaté růže i jiné květiny

Obrázky: homehacks, naturallivingideas