Byli jste obdarovaní květinou, kterou je řezaná růže, a chtěli byste její vzhled zachovat co nejdelší dobu? Pak ji zkuste zasadit. Pokud budete postupovat přesně dle těchto rad, můžete se za několik týdnů těšit z dalších krásných květů. Není na tom nic složitého, pusťte se do toho.
Pěstování růže v domácích podmínkách
Řezanou růži je nejvhodnější zasadit v momentu, kdy u ní sledujete povadlé okvětní lístky, které ještě neopadávají. Poté postupujte podle následujících kroků:
- nejprve pod pravým úhlem odštípněte květ růže (zhruba 1 centimetr od vrchního listu)
- poté odštípněte kleštičkami spodní část stonku (pod úhlem 45 stupňů a 1 centimetr od listu)
- měli byste získat stonek o délce asi 20 centimetrů
- zbylé větvičky s lístky také odlomte
Poté stonek namočte do roztoku stimulátoru růstu kořenů, který je běžně k dostání ve specializovaných prodejnách, nebo zahradnictvích. Směs vytvoříte z trochy vody a již zmíněného přípravku.
Stonek růže nechte v roztoku asi dvě až tři hodiny, podpoří to nejen růst kořenů, ale také zahubí mikroorganismy, které by mohly způsobit různé choroby.
Fáze výsadby růže
Po uplynutí doby vyjměte stonek růže z roztoku a zasaďte do květináče s vhodným substrátem. Na povrchu by měly zůstat asi dva až tři pupeny.
Zbylou směs stimulátoru růstu kořenů vylijte do okolí stonku, rostlinu přikryjte asi pětilitrovou sklenicí (vytvoří se prostředí podobné skleníku) a nechte zakořenit. Nádobu sundavejte z rostliny alespoň na hodinu denně, aby se ke květině dostal také dostatek kyslíku.
Po uplynutí tří až čtyř týdnů bude možné růži vysadit na zahrádku. Nebo se z ní můžete těšit i v květináči, nebo truhlíku. Důležité je myslet na pravidelnou zálivku a také případné hnojení růží, aby dobře prospívaly. Pak vám svou krásou budou dělat radost téměř po celý rok. Ne nadarmo se jim říká královny květin.
Fotografie: Youtube