Zahradnická inspirace aneb jak založit svou první zahradu: Osm kroků pro začátečníky

Se zahradničením teprve začínáte a nevíte, od čeho se odpíchnout? Možná jste se z bytu přestěhovali do domku se zahradou anebo jste před tím prostě zahradě nevěnovali tolik pozornosti. Pokud tedy teprve začínáte, mohlo by se vám hodit našich 8 tipů.

Jak začít zahradničit

  1. Rozhodněte se, co chcete pěstovat

  2. Navrhněte a rozkreslete si pozemek, kde co bude

  3. Vyberte vhodné místo pro dané rostliny

  4. Investujte do základního zahradního nářadí

  5. Otestujte a připravte si půdu

  6. Nakupte si semena nebo sazenice

  7. Přečtěte si, jak které rostliny pěstovat

  8. Rozhodněte, co budete pěstovat v půdě a co v nádobách

Co chcete pěstovat a kde?

Předně si rozmyslete, zda budete pěstovat ovoce, zeleninu, bylinky, okrasné květiny. Rovněž si zjistěte, zda je vaše lokalita vhodná pro pěstování určitých rostlin. Počítejte s tím, že musíte rostlinám připravit vhodné podmínky.

Jako další krok musíte rozvrhnout váš pozemek a naplánovat pro vybrané rostliny vhodné stanoviště. Některé rostliny mají rády stín, jiné polostín a další přímé slunce. Proto musíte dokonale znát zahradu a podmínky pro pěstování té či oné rostliny, ovoce, zeleniny.

Investujte do zahradního nářadí

Bez patřičného zahradního nářadí toho moc neuděláte. Než tedy začnete, nakupte si nejdůležitější zahradní vybavení. Mimo nářadí budete potřebovat i různé substráty, hnojivo, postřiky a další pomůcky. Některé věci však můžete dokupovat pak postupně.

Sazenice a semena

Rozhodněte se, zda budete pěstovat rostlinku od semínek nebo si koupíte již sazeničky, případně obojí. S tím souvisí právě nákup substrátu a truhlíků, květináčů a dalších nádob.

Test půdy

Než začnete s výsadbou, otestujte půdu. Je vaše půda kyselá, zásaditá či neutrální? Obsahuje spíš písek, jíl, bahno, kamínky či směs všeho různého? Existuje riziko kontaminace půdy z okolních staveb, silnic nebo jiných zdrojů? Má dobré množství základních živin? Některé z těchto charakteristik lze určit pouhým pohledem na půdu. Jiné mohou vyžadovat domácí testy nebo profesionální laboratorní testy.

Obrázky: pixabay