Zahradnické úkoly na podzim, které ještě musíte stihnout

Fotografie: Pixabay

Vzhledem k tomu, že počasí začíná být chladnější a „podzimnější“, je důležité připravit a uklidit vaši zahradu. Bez ohledu na to, jak velká nebo malá je vaše zahrada, kroky k její přípravě na zimu jí nakonec pomohou vypadat co nejlépe, až přijde jaro! Přinášíme tipy na podzimní zahradnické úkony.

Kompost

Pokud máte nádobu na kompost, použijte zbývající kompost na zahrádku a vyčistěte nádobu, připravte na nový kompost. Při podzimním úklidu zahrady byste měli mít dostatek rostlinného materiálu pro svůj nový kompost. Nezapomeňte nový kompost alespoň jednou za měsíc otočit, abyste přidali vzduch, aby byl proces kompostování efektivnější. Pamatujte, že kompost by měl vypadat a vonět jako tmavě hnědá půda.

Myslete na ptáčky

Opravte krmítko nebo vyrobte (kupte) nové, pokud staré už nemůže dobře sloužit nebo žádné nemáte. Udržujte krmítko čisté.

Fotografie: Pixabay

Přemístěte rostliny v květináčích

Některé rostliny můžete přemístit domů a pěstovat dál jako pokojové, pro jiné najděte vhodné místo a zazimujte je. Než rostliny přemístíte, zkontrolujte jejich vitalitu a zda nejsou napadeny nějakým škůdcem, který by mohl ohrozit i další zdravé rostliny.

Podzimní výsadba

Podzim je obdobím, kdy se vysazují především cibuloviny, hlíznaté rostliny, okrasné traviny a stálezelené dřeviny, také opadavé keře, růže a stromky. Určitě nejde o období, kdy nám veškerá práce na zahrádce skončila. Než začne zima, je potřeba ještě toho spoustu vykonat.

Hrabání listí

Nedovolte, aby listí zůstalo na trávníku. Shrabte listí nebo vyfoukejte z trávníku pryč pomocí foukače listí. Opadané listí trávu ochudí o sluneční paprsky a bohatý přívod vzduchu. Existuje riziko vzniku plísní, což je větší problém, pokud by pršelo nebo sněžilo, protože vlhké listy mohou způsobit hnilobu na trávníku. Hromadu shrabaných listů můžete také použít na kompost. Nakonec použijte i hnojivo na trávník, aby se mu dobře vedlo.

Fotografie: Pixabay

Ukliďte domek s nářadím a umyjte nářadí

Až budete se všemi pracemi hotoví, nezapomeňte udělat pořádek v domku s nářadím a umýt důkladně veškeré zahradní nářadí. Aby i příští rok mohlo dobře sloužit.