Slupky od česneku nepatří do koše. Jedná se o nedoceněného pomocníka na zahradu

Fotografie: BydlímeÚtulně

Využívání zbytků z kuchyně v domácnosti není žádnou novinkou. Tyto způsoby, jak využít slupky z česneku, vás ale možná překvapí. Rozhodně však stojí za vyzkoušení.

Zbytky z přípravy pokrmů se vyplatí sbírat zejména v případě, že máte vlastní zahrádku. Pokud nevíte, jak se zbytky jinak naložit, můžete je použít na kompost. V případě, že zahrádku nemáte, je doporučováno biologický odpad zvlášť schraňovat a vyhazovat do kompostéru nebo popelnic na bioodpad. Jestliže přece jen zahrádku máte, můžete slupky z česneku použít na svých záhoncích. Vaše rostliny to určitě ocení a vy se pak můžete těšit z bohatší a chutnější úrody.

Jak využít česnekové slupky na zahradě

Zatímco cibulové slupky slouží jako hnojivo nebo přírodní barvivo, česnekové slupky často končí v koši. Tento skrytý zázrak ale můžete využít na své zahrádce. Vyzkoušejte jeden z těchto triků. Ochráníte své rostliny před nežádoucími škůdci i chorobami.

Vyrobte si česnekové hnojivo

Slupky z česneku jednoduše nasypte do kyblíku, zalijte je vodou a nechte týden odstát na stinném místě. Česnek začne kvasit a na hladině se objeví bublinky. Směs promíchejte a jakmile bublinky zmizí, je připravená k použití. Tímto hnojivem můžete ochránit mrkev před houbovými chorobami. Použít můžete slupky česneku, ale i jeho stonky, kořeny nebo květy.

Česnek proti mandelince bramborové

Z česnekových slupek a trochy vody můžete připravit roztok, kterým ochráníte své brambory před mandelinkami. Ráno i večer tímto roztokem nadzemní části brambor postříkejte a nechte působit. Tuto proceduru opakujte jednou týdně a mandelinka bramborová se od vaší úrody bude držet dál.

palice a stroužky česneku
Fotografie: Pixabay

Česnek k uskladnění mrkve

Aby vám uskladněná mrkev vydržela déle čerstvá a byla uchráněna před hnilobou, posypte ji slupkami z česneku. Tento jednoduchý způsob ochrání vaši uskladněnou úrodu.

Česnek proti roztočům a mšicím

Slupky česneku a cibuli namočte do teplé vody a nechte směs odstát po dobu pěti dní. Následně vodu přefiltrujte a rozprašovačem nastříkejte na rostliny napadané mšicemi nebo roztoči. Aplikaci roztoku můžete 4× až 5× týdně opakovat, dokud škůdci z vašich rostlin zcela nezmizí.

Zdroj: Genialne

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]