Trávník golfové kvality na vlastní zahradě: Holá místa odstraní hnojení i pravidelné zalévání

Fotografie: Depositphotos

Výstavní trávník je skutečnou pýchou svého majitele. Vypěstujte si ho doma i vy, a vytvořte si tak na zahradě krásně zelenou zónu klidu.

Ať už preferujete několikacentimetrový golfový trávníček, nebo jste zastánci přirozeného porostu, drny, plevel a suchá místa kazí vzhled obou těchto variant. Udržet trávník v zelené kondici i během horkého léta přitom není nijak těžké. Pomocí těchto rad se zbavíte žlutých chuchvalců i plešatých míst.

I trávník vyžaduje péči

Trávník – zelená plocha parkového typu, od pole i louky ho zkrátka poznáte. Co ale vlastně takový trávník tvoří? Jedná se o směs různých rostlin, pro něž jsou charakteristické dlouhé a úzké listy. Nekvetou, nevoní. Přesto jsou to rostliny, které potřebují péči. Je zcestné domnívat se, že výstavní trávník poroste bez odpovídající péče a údržby.

S přípravou je vhodné začít hned zjara. Jen země rozmrzne, nakypřete půdu a trávník zbavte mechu, nejlépe vám to půjde vertikutátorem či vertikutačními hráběmi v případě menší plochy. S větším plevelem s přízemními růžicemi, jako má například pampeliška nebo jitrocel, si pak poraďte ručně, jinak to totiž nepůjde. Jakmile trávník vyplejete, posekejte ho velmi nakrátko, během sezóny ho pak pouze zakracujte. Nezapomínejte, že vyšší trávník si podrží více vláhy a nebude tolik prosychat.

Pravidelné zalévání je polovina úspěchu

Asi tak by se dalo ve zkratce říct, co stojí za krásným trávníkem. Stejně jako je potřeba zalévat zahrádku, krácen na vodě by neměl být ani trávník. Uvádí se, že vydatnější zalévání by se mělo praktikovat jednou týdně, v případě horkých dnů častěji, klidně i jednou za dva až tři dny. Trávník vodu nejefektivněji využije navečer. Pokud byste se rozhodli zalévat během výrazně teplého dne, mohli byste trávník i „uvařit“.

sekání trávy
Fotografie: Pexels

Kromě zalévání byste trávník také minimálně před sezónou a po ní měli přihnojit. Pokud se vám nechce investovat do drahého minerálního hnojení, postačí posekat ho bez koše, a trávník se tak sám sebou přihnojí. Jde ale o mnohem „chudší“ výživu, což se může promítnout do kvality trávníku, která nebude taková. Aby správně rostl, vyžaduje totiž dostatek dusíku, draslíku, fosforu, železa a hořčíku.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]