Jak zajistit soukromí na balkoně

Pokud bydlíte v městském bytě, je balkon svým způsobem k nezaplacení. Jedni jej mohou využívat jako kuřárnu, druzí pro uskladnění věcí a jiní si z něj vytvoří malou oázu klidu a pohody pro příjemné posezení.

Mít balkon vyžaduje však i vytvoření osobního prostoru, kde nás nebude nikdo rušit. Soukromí lze vytvořit různým způsobem. Za pomocí nepromokavých látek, žaluzií, slunečníku, provazu omotaného kolem zábradlí, drátu, dřevěných latěk, plazivých rostlin, rákosu, bambusu atd. Ačkoliv z vaší strany vypadá takový balkon a osobní prostor přívětivě, z opačné strany to může být docela chaos, pokud má každý majitel balkonu soukromí vyřešeno po svém.

Přeměna vzhledu balkonu

U většiny součástí rekonstrukce zateplení fasád je možné požádat o přeměnu vzhledu balkonu. S novým vzhledem by měl pěkně ladit i balkon. Řešením je tedy vyměnit klasické balkonové zábradlí za jednotnou výplň, která rovněž odpovídá bezpečnostním předpisům. Není-li možné, že se na výměně balkonové výplně domluví více nájemníků a vzhled se celkově sladí, pak skutečně nezbývá, než to vzít do vlastních rukou a vytvořit si soukromí po svém, bez ohledu na to, že každý balkon bude vypadat jinak. Jaké se nabízejí možnosti?

Rákosové rohože

Ukrýt balkon před zvědavými pohledy kolemjdoucích a sousedů můžete za pomocí vřesové, rákosové či bambusové rohože. Tento způsob působí příjemně a hlavně nepůsobí, jako pěst na oko. Ukrýt tak můžete plochu jakýchkoliv rozměrů. Seženete se snadno a stejně snadná je také instalace, kdy je přichytíte za pomocí drátků či provázku. V případě potřeby opět lehce sundáte.

Hodně zeleně

Další docela snadný a příjemný způsob je nechat balkonové zábradlí obrůstat plazivými rostlinami, případně umístit truhlíky s převislými kytkami. Tato metoda vytvoření soukromí se týká pouze slunečných dnů. Během zimy na balkoně stejně sedět nebudete. Budete-li však chtít soukromí i v zimě, budete muset zvolit jiný typ pro vytvoření soukromí.

Dřevěné laťky

Rovněž jde o pěkné, příjemné a nenásilné vytvoření soukromí. Zvlášť doplníte-li pak balkon o dřevěné prvky – soudečky na rostlinky, sedací balkonový nábytek ze dřeva, poličky apod. K balkonovému zábradlí připevníte pouze konstrukci, na kterou laťky připevníte. Rovněž lze bez problémů kdykoliv sundat.

Obrázek: lifeforia.com