Zapomeňte na předražené čistící prostředky z obchodu. Zářivě čistou troubu můžete mít daleko jednodušeji

Fotografie: iStockphoto

Trouba je spotřebičem, který v domácnosti používáme často. Bohužel velmi jednoduše dochází k jejímu znečištění, které je naopak velmi složité na úklid.

Pokud je trouba znečištěna, během pečení se z ní line nepříjemný zápach. Znečištění trouby lze jednoduše přehlédnout, protože je mnohdy velmi nenápadné. Na důkladné vyčištění trouby není potřeba pořizovat drahé a chemické produkty, zvládneme to jednoduše a rychle i za použití běžně dostupných prostředků z naší domácnosti.

Velkou část práce zvládne i obyčejné mýdlo

Na pomoc s úklidem trouby si můžeme vzít obyčejné tuhé mýdlo. To si nastrouháme do misky s teplou vodou a počkáme, dokud se nerozpustí a nevytvoří tak matný roztok. Takto připravenou směs nalijeme do pánve nebo zapékací misky a vložíme do trouby, kterou zapneme na 120 stupňů. Směs v zapnuté troubě necháme po dobu 30 minut. Během této doby dveře trouby neotvíráme. Jakmile vyprší nastavený čas, troubu otevřeme, necháme vyvětrat a zchladnout na přijatelnou teplotu. Následně celou troubu z vnitřní části otřeme ručníkem.

Fotografie: Pexels

Mýdlo rozpustí i zašlou a dlouhotrvající mastnotu, čistění pomocí obyčejného ručníku by pak tedy mělo být snadné. Na vyčištění vnitřku trouby můžeme použít také ocet, který si naneseme na hadřík z mikrovlákna. Ocet nám pomůže bojovat nejen s nečistotami, ale také s nepříjemným zápachem. Použité přísady můžeme zkombinovat. Vytvoříme si směs z nastrouhaného mýdla, octa a jedlé sody. Tuto směs následně rozetřeme po celé vnitřní ploše trouby. Necháme působit 3 hodiny a poté otřeme hadříkem.

Na odolné skvrny je pomocníkem amoniak

Výborným pomocníkem na odolné nečistoty je také prášek do pečiva. Ten stačí nasypat na skvrnu, pokapat malým množstvím vody, aby došlo k chemické reakci, a nechat působit 30 minut. Během této doby prášek absorbuje připálený tuk a skvrnu pak jednoduše otřeme. V případě velice odolných skvrn použijeme na jejich odstranění amoniak. Ten jednoduše naneseme na vnitřní povrch trouby a necháme působit přes noc. Je zapotřebí nechat dveře trouby během této doby zavřené.

Fotografie: Pexels

Při úklidu trouby nesmíme zapomenout ani na sklo, které se nachází v její přední části. Pro čištění skla si v misce smícháme teplou vodu se sodou. Z této směsi vytvoříme hustou pastu, kterou následně naneseme na dvířka trouby, a necháme ji působit po dobu 20 minut. Poté směs ze dvířek jednoduše setřeme.

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]