Bez česneku se většina jídel neobejde a dalším rozhodně neuškodí. Jakmile je špatně skladován, velmi snadno vám vyklíčí a zhořkne. Stačí však respektovat pár pravidel.
Česnek, zvaný také „židovská vanilka“, je všestranná plodina s nezaměnitelnou chutí a mnoha přínosy. Nezáleží pak, zda ho přidáte k masu, zelenině, nebo do omáčky. Jeho přítomnost se prakticky nedá splést. Pro jeho spolehlivé uchování i po delší dobu je však třeba ho správně skladovat. V opačném případě totiž snadno vyklíčí a také prudce zhořkne. A takovou přísadu už do jakéhokoli jídla rozhodně nechcete. Jak na to?
Více zdrojů, více typů a přístupů
Obvykle je česnek považován za bylinu. Reálně však jde o cibuli s výraznou chutí. Kromě vaření má široké další využití, a to včetně lékařství. Čerstvý si můžete koupit v obchodě, nebo si ho můžete sami vypěstovat na zahrádce. A správné skladování může jeho životnost ještě výrazně prodloužit. Pak neztratí nic ze svého potenciálu a můžete ho použit zcela bez obav.
Jak na skladování čerstvého česneku?
Česnek nikdy nedávejte na delší dobu do lednice. Záhy totiž začne klíčit. I v takovém stavu ho sice můžete jíst, ale citelně zhořkne. V nejlepším stavu ho udržíte na suchých a tmavých místech. Nedávejte ho také do zásuvek nebo jiných uzavřených prostor. Ideální je větrané místo a skladování například v papírovém sáčku.
Správné skladování loupaného česneku
Jste-li fanoušky loupání česneku, pamatujte na jedno zlaté pravidlo: vzduchotěsné balení je naprostou nezbytností. Oloupaný česnek se dá bez problémů skladovat v lednici až 1 týden. Velmi dobrým trikem je marináda česneku, konkrétně v olivovém oleji. Vznikne vám totiž ochucený olej, v němž pak můžete rovnou smažit.
Dá se česnek skladovat i v mrazáku?
Zmrazení je poměrně chytrý způsob, jak uchovat česnek včetně všech jeho přínosných vlastností, nejen pro chuť. Oloupejte a oddělejte všechny stroužky, které zrovna nepotřebujete. Pak je rovnoměrně položte na plech s pečicím papírem. Celý plech zakryjte alobalem a přes noc zmrazte. Stejně tak můžete zmrazit nasekané stroužky, ideálním formátem jsou ledové kostky.
Jak vybrat opravdu dobrý, čerstvý a chutný česnek?
Hlavička či cibule česneku má být na dotek tvrdá a neměla by podlehnout ani mírnému zatlačení prstu. Povrch má být hladký a pevný, bez známek plísní, tedy černých flíčků. Jakmile je kus měkký, bude pravděpodobně přezrálý a doma vám dlouho nevydrží bez ohledu na způsob skladování. Pokud na něm dokonce najdete počínající klíčky, pak je jeho doba použitelnosti jasně pryč. Vyhněte se také nákupu zmraženého česneku v supermarketech.
Výběr skutečně kvalitního kousku chce nějaký čas a zkoumání více okolností. Odměnou vám ovšem bude perfektní surovina s mnoha zdravotními přínosy a krásně ostrou chutí. Když už nic jiného, má česnek silné antibakteriální, protiplísňové a antivirové účinky a fantasticky stimuluje imunitu. Nevyhýbejte se mu tedy ani jako prevenci, ani jako léku na první příznaky nejrůznějších onemocnění.
Zdroj: Recettesplat