Zatočte s nebezpečnou plísní v domácnosti jednou provždy

Fotografie: Freepik

Trápí vás plísně na stěnách i všude jinde v domácnosti a hledáte přírodní způsob, jak s nimi konečně zatočit? V takovém případě se vám budou rady a tipy z následujícího článku. S jejich pomocí totiž navrátíte domovu hygienickou čistotou a zbavíte se plísní na delší dobu. Pomůžete tak chránit zdraví své i celé rodiny, protože plísně vylučují potenciálně nebezpečné spory.

Odhalte příčiny výskytu plísní ve vašem domě

Aby byl boj proti plísním účinný, vyplatí se nejdříve odhalit, proč se ve vašem domově vlastně objevují. Důvodů totiž existuje hned několik a odhalení příčiny může pomoci s výběrem nejvíce účinné metody.

  • Vysoká vzdušná vlhkost
  • Tenké a špatně izolované stěny
  • Příliš nízká teplota v místnosti kvůli chybějícímu topení
  • Špatné a nedostatečné větrání v místnosti

Jedním z důvodů vzniku plísní hlavně ve starších domech, kde se dříve tento problém neobjevoval, může být také instalace nových plastových oken. Při nedodržení určitých postupů totiž může docházet k akumulaci vlhkosti, což má za následek tvorbu plísní hlavně na stěnách, případně právě v blízkosti oken.

Fotografie: Freepik

Jak odstranit plísně s pomocí jednoduchých způsobů

Pokud začnete na zdech či kdekoliv jinde pozorovat typické tmavé skvrny vznikající plísně, včas se pusťte do boje. Pomohou vám s tím následující jednoduché rady, pro které nepotřebujete žádné drahé přípravky a víceméně všechny základní ingredience najdete přímo doma.

V rámci prevence umyjte stěny a stropy přípravkem se saponátem a speciálním antiseptickým přípravkem. Dále pomáhá nanést na povrch specializované přípravky, jejich úkolem je zničení spor a plísní. Běžně jsou k dostání v domácích potřebách drogériích. Protože jde ale o silné chemické látky, nezapomínejte během jejich aplikace na ochranu vlastního zdraví a používejte rukavice a případně také ochranné brýle.

Důležitým pravidlem při boji proti plísním je skutečně důkladné odstranění všech napadaných věcí. Pokud se plíseň usídlila například na oblečení, určitě ho vyhoďte. Problematické může být také napadení nábytku.

Za šíření plísní může být zodpovědný také ventilační systém a klimatizace. Právě zde se totiž hromadí spory, což vede k velmi rychlému rozvoji plísní. Pro čištění bývá nejlepší objednat si specializovanou firmu. Dodržujte také doporučené intervaly pro pravidelnou výměnu potřebných filtrů a součástek.

Jedním z důležitých prvků je také správná izolace stěn, stropů a podlahy. To je klíčové zejména u nových staveb nebo při plánování rekonstrukce. Aby zvolené řešení správně fungovalo, používejte vhodné materiály a dodržujte technologické postupy. Dbejte také na udržování vhodné vlhkosti v místnostech, která by neměla přesáhnout 60 %. S tím může pomoci speciální přístroj pro odvlhčování vzduchu.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]