Zavírat víko od záchodu před spláchnutím je nutnost, o které neví celá řada lidí. Důvod je poměrně zásadní

Fotografie: Depositphotos

Zavíráte víko od toalety ještě předtím, než spláchnete? Pokud je odpověď, ano, pak vás chválíme. Pokračujte v tom. Ti z vás, kteří odpověděli ne, to dělat začnou, důvod je poměrně jasný.

Toaleta je rodištěm velké spousty bakterií, nicméně ji ve svém domově potřebujeme. I když budete svou toaletu pravidelně čistit, po každém jejím použití se v ní bakterie znovu dostanou. A znovu se mohou začít šířit – a nejen v samotné záchodové míse, ale v jejím okolí. Pokud máte toaletu společnou s koupelnou, pak jsou možnosti jejich rozšíření opravdu široké.

Fotografie: Freepik

Bakterie se šíří celou koupelnou

Jeden gram výkalů obsahuje 10 milionů virů, milion bakterií a 1 000 parazitárních cyst a 100 parazitických vajec, uvádí služby počáteční hygieny. A bakterie, které se šíří, mohou přežít týdny. Důvodem je vlhké prostředí na toaletě. Pokaždé, když propláchnete vodu, odborníci odhadují, že z toalety vychází asi milion bakterií. A nezůstanou uvnitř toalety – pokud nezavřete víko. Toaleta „vypustí“ miliony bakterií, které se mohou dostat i na váš zubní kartáček.

Pozor na zubní kartáčky

Právě tato skutečnost, kdy se bakterie z toalety dostanou až na zubní kartáček, byla zdokumentována dr. Charlesem Gerbou. Ten publikoval svou slavnou studii již v roce 1975. Podle této studie mohou bakterie E. Coli zůstat ve vzduchu po spláchnutí vody po dobu šesti hodin.

Každé spláchnutí si tak můžeme představit jako kýchnutí vaší toalety, které do ovzduší rozšíří miliony bakterií. Dokážete uhodnout, kam všechny tyto bakterie směřují? Na vše – od ručníků, kartáčků na zuby, deodorant na polici atd.

Fotografie: Freepik

Stačí si dát ruku před ústa

Mikroby uvnitř toalety mohou dosáhnout vzdálenosti 7 metrů a držet se vás, povrchů a v podstatě čehokoli. Tomu se říká „kýchací účinek“. To se stane, když padající voda narazí na malé kapičky, které obsahují mikroorganismy spojené se zbytky stolice a moči. Když kýcháme my, lidé, dáváme si ruku před ústa – nejlépe s kapesníkem nebo kýcháme do ohbí lokte. Totéž, by měl udělat váš záchod. Sám to ale nezvládne.

Zavírejte víko!

Proto je vhodné po vykonání potřeby zavřít víko záchodu a teprve potom spláchnout. Víko můžete nechat zavřené až do té doby, než toaletu budete znovu používat. Také si nezapomeňte vždy po použití toalety umýt ruce. Důkladné mytí rukou trvá nejméně dvacet sekund.

Zdroj: Today

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]