Podzimní péče o záhony je 1. krokem k bohaté příští úrodě. Je třeba odstranit škůdce a zajistit živiny

Fotografie: Depositphotos

S blížícím se podzimem je potřeba začít zahradu připravovat na další sezónu. Vyčistěte tedy záhony a zaměřte se na likvidaci potenciálních patogenů a škůdců.

Jak se zahradní sezóna chýlí ke konci a vy jste úspěšně sklidili všechnu zeleninu, je čas přesunout pozornost na přípravu zeleninových záhonů na další vegetační období. Možná se vám do toho příliš nechce, avšak vězte, že v příští sezóně se vám vaše námaha vyplatí. Je potřeba se zaměřit jednak na živiny v půdě, ale také na škůdce a nemoci, jež by mohli vaše rostliny v následující sezóně potrápit.

Nejprve záhony vyčistěte

Prvním krokem v péči o zahradu po sklizni je vyčistit záhony od všech zbývajících rostlin, plevele a nečistot. Odstraňte všechny uhynulé rostliny, včetně jejich kořenů, protože mohou obsahovat škůdce a choroby. Ujistěte se, že kompostujete jen zdravý rostlinný materiál. Všechny nemocné či napadené rostliny spalte nebo vyhoďte do popelnice, abyste zabránili šíření patogenů.

Krycí plodiny

Na prázdném záhoně můžete vyset některou krycí plodinu, jako je ozimé žito, hrách, vikve, jetel nebo hořčice. Krycí plodiny pomáhají předcházet erozi, potlačují růst plevele a přidávají cennou organickou hmotu, když je na jaře zaryjete do půdy. Vytvářejí také bariéru, která odrazuje škůdce od přezimování na vaší zahradě.

Dezinfekce půdy

Jednou z účinných metod dezinfekce půdy a snížení výskytu škůdců a chorob je její solarizace. V době teplých slunečných dnů překryjte záhon průhlednou nebo černou plastovou fólií. Sluneční teplo zachycené pod plastem ohřeje půdu na teplotu, která účinně likviduje mnoho škodlivých patogenů, semen plevelů i larev hmyzu. Půdu můžete také dezinfikovat pomocí horké páry.

Bohatě úrodné sousedství v záhonech: Rajčata vytvoří se salátem dokonalé duo

muž s kolečkem
Fotografie: Freepik

Střídání plodin

Chcete-li snížit riziko škůdců a chorob v následující sezóně, praktikujte střídání plodin. Zaznamenejte si, na kterých místech jste měli konkrétní plodiny, a v následující sezóně je vysaďte jinam. Ideální je, pokud rostliny z jedné rodiny nebudou na stejné ploše vysazeny alespoň tři roky po sobě. Tím významně narušíte životní cykly chorob a škůdců, kteří by chtěli vaše plodiny napadnout.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]