Ošetřením půdy za bohatou úrodou: Po sklizni okurek se o prostředí postará i krycí fólie

Fotografie: Depositphotos

Sklizením úrody práce na zahradě bohužel nekončí. Přelom léta a podzimu je ideální dobou k přípravě rostlin na nadcházející období a zároveň na sezónu v příštím roce.

Náplň prací na zahradě se mění zároveň s postupně se měnícím ročním obdobím. S končícím létem je načase, abyste trvalé rostliny postupně zazimovali a připravili na nadcházející chladnější dny. Díky ošetření půdy v záhonu vytvoříte pro rostliny ideální životní podmínky, aby se mohly rychle vyvíjet a správně růst. Tímto si zajistíte opravdu bohatou úrodu.

Vhodné ošetření půdy

Důležitým krokem je dekontaminovat půdu od všech škodlivin a zároveň doplnit vyčerpané zásoby živin. Zvlášť v případě, že neplánujete na místě plodiny vystřídat, byste tento krok neměli vynechávat. Vhodným hnojivem se zbavíte některých škůdců i případných zárodků chorob a nemocí, které by mohly rostliny v budoucnu napadnout.

Jak dekontaminovat půdu

Ideální doba pro provádění této činnosti je po poslední sklizni okurek nebo brzy na jaře ještě před novou výsadbou. Nejdříve ze záhonu odstraňte veškeré rostlinné zbytky a poté půdu zalijte vhodnou hnojicí směsí nebo vyzrálým hnojem. Přikryjte krycí fólií na 2–3 týdny a nechte působit. Po této době bude půda opět připravená na příští rok.

Dezinfikujte půdu parou

Dalším způsobem, jakým můžete zbavit půdu nežádoucích druhů hmyzu a různých složek, je využít páru. Takto se vyhnete jejímu zaneřádění nebezpečnými chemikáliemi nebo použití nevhodných hnojiv. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je horké počasí v následujících 2–3 týdnech. Krycí fólií záhon přikryjte a zajistěte ji, aby v případě silného větru neodletěla, a nechte působit.

Okurkové úrodě se bohatě zadaří i bez agresivní chemie. Kompostový čaj dodá potřebné živiny

okurky na záhoně
Fotografie: Freepik

Po této době fólii odstraňte a v případě potřeby půdu přikryjte vhodnou mulčovací směsí. Takto ji připravíte na zimu a na jaře budete mít půlku práce hotovou. Sazenicím se v takovém podloží bude skvěle dařit. Rostliny pak budou celkově mnohem silnější, zdravější a také odolnější vůči nemocem i škůdcům.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]