Rostlinu v květináči přepadl bílý povlak. Plíseň je třeba zastavit, než zeleň nadobro skolí

Fotografie: Depositphotos

Všimli jste si, že především na podzim a na jaře se u pokojových rostlin objevuje bílý povlak na substrátu? Je to plíseň, která rostlině nesvědčí. Existují však způsoby, jak s ní zatočit.

Jakmile si všimnete bílého povlaku v květináči, měli byste co nejrychleji zakročit. Přestože rostlině tato plíseň přímo neškodí, zabíjí příznivé bakterie, které zlepšují kvalitu substrátu. Rostlina tak může začít trpět na nedostatek živin a může se jí celkově přestat dařit. Ve většině případů stačí plíseň z povrchu jen odstranit. Někdy se však objeví znovu a pak je třeba učinit radikálnější opatření.

Příčiny vzniku bílého povlaku v květináčích

Nadměrná vlhkost je jednou nejčastějších příčin. Příliš mokrá půda způsobí růst plísně na povrchu substrátu, proto zalévejte rostliny jen mírně a dle potřeby. Dalším faktorem je i nedostatečné větrání, které může podporovat růst plísně, a tak se ujistěte, že rostlina má dostatek prostoru a vzduchu. Příčinou může být i špatná drenáž. Pokud používáte květináče bez odtokových otvorů, nejspíš s bílou plísní budete bojovat. Pak je dobré rostliny přesadit do květináčů s odtokem.

Problém si však můžete přinést i z venku. Zasadíte-li rostlinu do kontaminované půdy, ve které zárodky plísně už jsou, brzy se na povrchu objeví. Plíseň se do květináče může zanést i s kontaminovaným hnojivem. Ke vzniku plísně přispívá i nízká úroveň světla. Rostlina by měla být umístěná v blízkosti přirozeného zdroje světla nebo podpořena alespoň tím umělým.

Jak řešit problém s plísní v květináči

Nejprve odstraňte z povrchu půdy a všech částí rostliny viditelnou plíseň. Substrát postříkejte roztokem citronové šťávy nebo manganistanu draselného. Už to by mohlo pomoci a plíseň bude zlikvidovaná. Často se však bohužel objeví znovu a pak je třeba vylepšit rostlině drenáž. Tu zajistí jednak dostatečně velké odtokové otvory na spodku květináče, ale i dostatečně propustná půda. Ujistěte se, že je rostlina v dostatečně lehké půdě. Můžete do ní přidat například perlit, který ji více provzdušní.

přesazování pokojové rostliny
Fotografie: Freepik

Pokud jste se rozhodli celou rostlinu přesadit, nezapomeňte na dno květináče nasypat keramzit nebo kamínky, které budou přispívat k větší propustnosti substrátu. Rostlinu umístěte na dobře větrané místo. Dobrá cirkulace vzduchu bude růst plísní potlačovat. Pravidelné větrání místnosti také velmi pomůže. Po zalití nechte povrch substrátu vyschnout, než rostlinu znovu zalijete. Plísně milují vlhko a na suchém povrchu se jim dařit nebude.

Poskytněte rostlině dostatek světla, přesuňte ji blíže k oknu nebo použijte umělé osvětlení, pokud je potřeba. V případě opakovaného nebo silného výskytu plísně můžete použít i fungicid, který je určen pro rostliny v květináčích. Před použitím se ujistěte, že produkt je bezpečný pro vaši rostlinu, a dodržujte pokyny uvedené výrobcem.

Zdroj: Sovkusom

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]